Mogu promijeniti svijet

Autor: Marica Kašćelan, 21. 4. 2012.

''Nikako ne možemo dopustiti da nam samo grupa i njen duh određuju orijentaciju o tome što kao pojedinac trebamo činiti ili ne činiti u svome životu. To bi značilo prepuštanje diktaturi! Čovjek nije međutim stvoren ni kao životinja što živi u čoporu ni kao rob. On ima sve preduvjete da živi svoj život kao slobodno, razborito stvorenje sposobno da uči. Uz svu spremnost i potrebu da se uklopimo u neku zajednicu i prilagodimo joj se do izvjesna stupnja, besmisleno je i štetno odreći se svoje osobnosti stapajući se sa skupinom u potpunom izjednačavanju.'' Christa Meves

Svi mi imao društvo koje je po našem mišljenju nezamjenjivo. Neka se društva svode na prijateljstva i povjerenje, a neka društva posežu i za ovisnostima. Da li nam droga, dim cigarete i veliki postotak alkohola mogu pomoći da se osjećamo prihvaćenim. Da, nekim mladima je to cilj. Žele se osjećati prihvaćeno bez obzira na „cijenu“, ne žele ispasti ''papci'' u društvu, ne žele biti ismijani pred drugima i samim time biti izbačeni iz društva.

Da li na takvim temeljima možemo graditi iskrena prijateljstva, u društvu koje me spremno ismijati pred drugima i pri tome vjerovati da sam hrabar čineći to zbog društva. Nije li hrabrost graditi svoj mladenački život vjerujući da imam pravo na svoj stav i potrebe, iznositi ih bez potrebe da vrijeđam drugoga, graditi prijateljstvo bez straha da budem ismijan zbog onoga što jesam.

Ovisnost nam jednostavno nije potrebna. Ona nas okreće okrutnom svijetu i uništava nas kako psihički tako i fizički. No, neki to ne shvate sve dok ne dođu do dna tog okrutnog svijeta ovisnosti sasvim sam. Onda ćemo se zapitati: ''Da li mi je to stvarno bilo potrebno?''.

Ja smatram da svatko može pronaći društvo koje će ga poštivati zbog onog što jest da se ne treba dokazivati i glumiti ono što nije. Ovisnostima nećemo ništa drugo postići osim da uništimo sebe i svoj mladenački život.

Veliku ulogu imaju i škole koje bi trebale staviti naglasak na važnost očuvanja našeg zdravlja i koje bi trebale otvoriti oči učenicima prema svim posljedicama tog zla današnjeg vremena koje se sve više pojavljuje među mladima. Pomoći učenicima da grade svoj stav i razmišljanja i hrabrosti da ih se kaže bez vrijeđanja drugoga,  ali i bez straha od ismijavanja i posljedica. Edukativnim letcima, edukacijama i radionicama možemo izbjeći ili barem smanjiti ovisnosti među mladima i možemo im sačuvati zdravlje i život!

„Voljeti sebe, početak je doživotne ljubavi.“ Oscar Wilde

Ana Marija Jambrošić