Projekt Marine Robotics for better Sea Knowledge (MASK), dvogodišnji Erasmus+ projekt (Key Action 2 – Small-scale partnerships, 2022-1-HR01-KA210-SCH-000082831)

Započeo je  1. studenog 2022. i završava 31. 10. 2024

Projekt MASK usmjeren je na poučavanje, učenje i osposobljavanje učenika srednjih škola i njihovih nastavnika u području pomorske robotike i primjene umjetne inteligencije u zaštiti okoliša nadzor i zaštitu s posebnim osvrtom na mogućnost daljinskog pristupa infrastrukturi (telerobotika).

U projektu sudjjeluju tri fakulteta: Fakultet elektrotehnike i  računalstva,  Pomorski Fakultet,  Sveučilište u Rijeci, Jacobs University Bremen i dvije srednje škole, European School Schulzentrum Utbremen (Sekundarstufe) iz Bremena i Srednja škola Bedekovčina.

Održat će se niz  predavanja sa studentima i jedna sesija s nastavnicima. Kroz niz edukacija razvit će se novi tečaj za srednjoškolske učenike za učenje o važnosti primjene podvodnih robota u ekologijji i upoznavanju mora.

U proljeće 2023. učenici će imati prvu priliku daljinski upravljati brodskim robotima iz svojih škola, a nakon nekoliko daljinskih testiranja, imat će priliku testirati robote na moru u svibnju 2023. u Baškoj, Hrvatska, tijekom 16. Baška GNSS-a konferencije.

Vjerujemo da će kroz aktivnosti projekta naši učenici steći mnogobrojna nova znanja o robotici, načinima primjene podvodnih robora u ekologiji i znanstvenim istraživanjima te razviti interes prema STEM-u i tehničkim zanimanjima i nove vještine.

Stranica projekta. https://mask.fer.hr/

Koordinator projekta SŠ Bedekovčina: Daniela Usmiani