preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > Projekti  > Erasmus+  > way Wto go
WAY TO GO - paths of life

Projekt „Way to Go-paths of life” mozaik je različitih okruženja za učenje, s fokusom na tri vrlo važna aspekta – na životne staze povijesti, kulture i prirode, dalje analizirane kroz dostignuća u umjetnosti, glazbi, kroz tradiciju, kuhinju, sport, zdravi život… Svi ovi elementi stvaraju Stablo života svake pojedine osobe koje raste iz korijenja čvrsto utemeljenog u povijesnoj pozadini obitelji, rodnog grada i domovine. Jake veze s kulturom i prirodom zavičaja čine stablo još jačim i plodnijim.

Aktivnostima projekta stvorit će se atmosfera poticajna za cjeloživotno učenje i „učenje kako učiti“, čak i nesvjesno, preko izvora s kojima smo čitav život u neprestanom dodiru. U 21. stoljeću definicija pismenosti potpuno se mijenja: nije dovoljno znati čitati, važno je naučiti kako učiti. Učenici će biti uključeni u  neformalno učenje kao aktivni sudionici. „Hodat će“ sa svojim vršnjacima, stvarno i metaforički, dijeliti razmišljanja, surađivati u kontekstu socijalne i kulturne raznolikosti.

Kreirat će se projektna web stranica, logo, blog i galerija slika, provesti natjecanje u izradi postera. Pomoću suvremenih računalnih tehnologija učenici – sudionici će:

  • označiti stazu od kuće do škole QR-kodovima s više informacija (o povijesnim činjenicama, s fotografijama, videom…)
  • proći raznim putevima u prirodi i skupiti fotografije, zvučne i video zapise, uzorke… i načiniti prezentacije
  • načiniti razne igre povezane s glazbom, plesom, hranom, prirodnim ljepotama i umjetnošću zemlje
  • uključiti se u pripremanje tradicionalnih jela drugih zemalja
  • izraditi postere o 10 preporuka za zdrav doručak, kombinirajući tradicije partnerskih zemalja
  • načiniti interaktivne karte zemalja s informacijama o umjetnosti, obrtima, glazbi, sportu, hrani… različitih dijelova neke zemlje
  • naučiti izrađivati proizvode koje će moći prodati s dobrotvornim ciljem
  • proći neke popularne i važne povijesne staze pojedinih zemalja
  • načiniti dnevnike putovanja nakon svake mobilnosti
  • sudjelovati u završnoj izložbi postignuća projekta
  • podijeliti rezultate projekta sa širom zajednicom.

Devet je partnerskih škola: dvije iz Finske a ostale iz Slovačke, Hrvatske, Italije, Španjolske, Turske, Grčke i Islanda. Dvije su strukovne škole, ostale su opće srednje škole. Neke su već ranije uspješno provodile EU projekte, tri škole uključuju se prvi put. Putem multikulturalnog dijaloga sudionici će osvijestiti i učvrstiti pripadnost široj, EU zajednici, njegujući vrijednosti građanskog društva i međukulturalne solidarnosti, boreći se protiv ksenofobije, rasizma i socijalne isključivosti. Upoznat će različite običaje, tradiciju, drukčiji mentalitet i način života. Naučit će cijeniti ne samo svoj kulturni identitet, već i ostale kulture. Bolje razumijevanje različitosti priprema je za suočavanje s izazovima globaliziranog svijeta današnjice.

I učenici i nastavnici će učvrstiti znanje stranog jezika i usavršiti svoje računalne kompetencije. Korištenje računalnih tehnologija nastavnici će integrirati u svakodnevnu nastavu i učiniti je zanimljivom, povisiti motivaciju učenika i izboriti se protiv profesionalne stagnacije.

    

        


 


Vijesti

WAY TO GO-paths of life, Perugia (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 17. 5. 2017.

 

 

Od 1. do 7. svibnja 2017., u sklopu Erasmus+ projekta „WAY TO GO-paths of life“, učenici naše škole (Sara Mlinarić, 1. G, i Martin Posarić, 4. Ma) u pratnji nastavnika Štefice Sukreški, Sanje Markuš i Zlatka Papića boravili su u gradu Perugia i pokrajini Umbriji – zelenom srcu Italije.

Tema projektnih aktivnosti bila je hrana, tipična talijanska: pizza, tjestenine, sir, sušeni mesni proizvodi, tartufi, maslinovo ulje, vino…, mediteranska jela i namirnice koje se danas konzumiraju širom svijeta. Domaćin susreta bila je srednja tehnička škola Istituto Statale Industriale „Alessandro Volta“, s 1600 učenika i preko 250 nastavnika.

Prvi radni dan u školi upoznali smo tradicionalna jela svih osam država (od Skandinavije, srednje Europe i Mediterana do Turske) koje sudjeluju u projektu. Obišli smo školske učionice i radionice robotike, mehatronike, računalstva, kemijski laboratorij… U školskom planetariju slušali smo zanimljivo predavanje i simulaciju položaja zvijezda i planeta u različito doba godine.

Sljedeći dan nastavnici su slušali predavanja o motivaciji učenika i primjeni metode „obrnute učionice“. Učenici su naučili i okušali se u izradi tradicionalne talijanske pizze. Posjetili smo vinograde izvan grada i vinski podrum (ideja kipara Pomodora), bili na farmi stoke, probali pršut, sir i kobasice tipične za gorski kraj u Apeninima. Upoznali smo i proces proizvodnje tradicionalnih čokoladnih slatkiša Baci di Perugia u tvornici čokolade Perugina.

   

U međuvremenu, učenici su se družili s vršnjacima, a nastavnici istraživali zanimljivosti etruščanske i rimske povijesti u gradu koji je zadržao netaknut srednjovjekovni izgled i prekrasan centralni trg s fontanom, vijećnicom i katedralom. Svi smo posjetili muzej slikanja na staklu i izrade vitraja. Građevine u suvremenom poslovnom dijelu grada projektirao je Aldo Rossi, a stanice minimetroa francuski arhitekt Jean Nouvel.

Za vrijeme boravka u Italiji posjetili smo Firencu, grad u kojem je rođena renesansa, Assisi, grad sv. Franje, i Norciju, gradić u Apeninima koji je teško stradao u potresu u jesen 2016. godine.

Na povratku u Zagreb prijepodne smo proveli u Rimu i posjetili Kolosej, antički forum, brežuljak Kapitol, Panteon i veličanstveni Trg sv. Petra.

Galeriju boravka u Italiji možete pogledati na službenoj stranici Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.

Sanja Markuš, koordinatorica projekta




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / www.ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju