Poljoprivredno učilište

Godine 1995. upisuje se prva generacija učenika u program poljoprivrednog tehničara općeg smjera.

Strateški je poljoprivreda jedna od okosnica razvoja naše županije, a prije svega proizvodnja zdrave hrane.

Za sada se u ovom učilištu školuje jedno četverogodišnje zanimanje - poljoprivredni tehničar opći, dok je za budućnost planirano više zanimanja, kao i zanimanja u trogodišnjem trajanju.

Nastava se odvija u zakupljenom školskom objektu veličine 1.000 m² uz koji se nalazi i uređeno zemljište za praktičnu nastavu, te suvremeni staklenik.

Stručnu nastavu izvode diplomirani agronomi dok je za praktičnu nastavu zaposlen poljoprivredni tehničar-instruktor praktične nastave

Osim što se brinu za sav okoliš škole, učenici praktičnu nastavu izvršavaju na nekim od poljoprivrednih imanja van škole, kao i u voćnjaku, stakleniku i vrtu koji škola posjeduje.

Marketing, tržište i poduzetništvo u Sloveniji, 27.3.-7.4.2023.

Autor: Daniela Usmiani, 13. 4. 2023.

Pet učenika smjer agrotehničar i jedan učenik smjer poljoprivredni gospodarstvenik, uz dva nastavnika, sudjelovali su na dvotjednoj stručnoj praksi u Biotehničkom centru Naklo u Sloveniji.
Praksa iz područja marketinga, tržišta i poduzetništva.održavala se okviru Erasmus+ projekta „Future in our hands I“.

Pod vodstvom profesora iz domaćinske škole učili su o izračunima cijene koštanja proizvoda, izračunu bruto i neto dobiti, oglašavanju, promociji i prodaji proizvoda.

Učenici su se također direktno susretali sa prodajom vlastitih školskih proizvoda, ali i eko proizvoda lokalnih proizvođača, odrađivanjem dijela stručne prakse u školskoj trgovini koja je namijenjena učenicima i lokalnom stanovništvu. Na ovaj način učenici su se susretali sa kupcima gdje su učili o odnosu prema kupcu kao i bontonu na prodajnom mjestu.

Svaki dan učenici su u okviru praktičnog dijela, dio vremena provodili i na školskoj ekonomiji gdje su pripremali proizvode, određujući deklaracije i pripreme za plasman i prodaju. Za vrijeme u Sloveniji održano je državno natjecanje iz vrtlarstva, gdje je sudjelovalo 15 natjecatelja , na Bledu gdje su naši učenici pozvani kao gosti škole Biotehničkog centra Naklo, gdje su imali mogućnost učiti o najnovijim tehnologijama iz vrtlarstva i hortikulture i komunicirati sa svim sudionicima natjecanja i razmijeniti iskustva.

Prvi tjedan je paralelno s učenicima nastavnik strukovnih predmeta u poljoprivredi, Filip Halić, sudjelovao na job shadowingu na području poduzetništva i poduzetničke tvrtke te će nove aktivnosti i metode rada prenijeti i u svoj svakodnevni rad, a pratnja učenicima bio je nastavnik strukovnih predmeta u poljoprivredi Daniel Gavran.

Biotehnički centar Naklo kao škola i kao domaćini otvorili su nam svoja vrata puno šire nego smo očekivali, te su nas upoznali sa svim svojim tehnologijama proizvodnje, od hortikulture i uređivanja okoliša do farme mliječnih krava i proizvodnje mlijeka i fermentiranih proizvoda.

Ono što nas se posebno dojmilo je vertikalna zelena stijena u centralnom dijelu škole, gdje nam je kolega i profesor Tomo Romšek, do najsitnijih detalja opisao način rada ovakvog zelenog zida. Za našu struku i nove
tehnologije jedno prekrasno iskustvo.

Osim praktičnog dijela učenici su posjetili i bitnije kulturološke sadržaje ovog kraja. Učenici su bili
smješteni u Life hostelu u Radovljici, živopisnom mjestu kao iz bajke desetak kilometara udaljenom
od Nakla. S obzirom na dosta gusti raspored predavanja, za slobodno vrijeme u popodnevnim satima
učenici su imali priliku posjetiti Kranj, Brdo kod Kranja i Bled, a za slobodan vikend posjetili su
Ljubljanu i Botanički vrt što je zaokružilo sve kulturološke i praktične sadržaje.

Filip Halić, nastavnik strukovnih predmeta u poljoprivredi