Dan crvenih haljina

Autor: Krasnodor Mikša, 3. 2. 2024.

Učenici i nastavnici Medicinskog učilišta obilježili su s nekoliko različitih javnozdravstvenih akcija Dan crvenih haljina. Organizirane su akcije u školi, Općoj bolnici Zabok i Domu Lobor-grad, uz održana predavanja.

Javnozdravstvena kampanja „Dan crvenih haljina“ pokrenuta je kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena. Simbol je kampanje crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja. Kampanja ima za cilj potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama, a isto tako želi potaknuti stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce.

Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana organizirala je javnozdravstvenu akciju Dan crvenih haljina u kojoj su sudjelovali i učenici 5. Ma razreda. Pod mentorstvom nastavnice Barbare Benkovic učenici su pacijentima mjerili krvni tlak, težinu i visinu te provodili savjetovanje. Prisustvovali su predavanjima koja su održali Zlatko Hucika,  dr. med., spec. neurolog, univ. mag. med., pod nazivom Migrena i moždani udar, prim. doktorica znanosti Maida Seferović, spec. neurolog, održala je predavanje Moždani udar kod žena te je glavna sestra Odjela neuro logije Jelena Martinec Rihtarić, mag.med. techn., upoznala sve s prevencijom moždanog udara.

U školi su učenici, pod mentorstvom Jasne Šalamon, mjerili krvni tlak i upoznali zainteresirane s ovom temom. U Domu Lobor-grad učenice Lorena Kunštek i Valentina Puklin, uz mentorstvo Štefica Sukreški, održale su predavanje uz različite aktivnosti s korisnicima Doma, uz glavnu medicinsku sestru Antoniju Miholić i prvostupnicu fizioterapije Teu Brlečić, dok su u ustanovi Zdravstvena njega u kući Hipokrat iz Krapine naši učenici, također, održali niz aktivnosti vezano uz prevenciju moždanog udara kod žena.