Likovne nagrade Antun Mihanović

Autor: Krasnodor Mikša, 12. 6. 2023.

U Klanjcu je održana dodjela Pjesničke nagrade Antun Mihanović i nagrade za likovno stvaralaštvo na kojoj je učenik naše škole Romeo Krpić dobio 1. nagradu, a učenica Marta Drempetić posebnu nagradu.

Organizator pjesničke nagrade Antun Mihanović je Gradska knjižnica i čitaonica Antun Mihanović Klanjec koja je ove godine proširena natječajem za likovne nagrade u slobodnoj tematici na temu domoljublja, zavičajnosti, povijesno značajnih osoba i sl.

Na likovnom natjecanju pod nazivom Po veseloj livadici, Pěsme glasno brěg odbija… sudjelovalo je ukupno 5 arhitektonskih tehničara i 5 soboslikara ličioca dekoratera. Svim učenicima mentor je bio dr. art. Robert Kuhar.

Likovni natječaj bio je usmjeren na poznate ličnosti Hrvatskog zagorja (književnici, pjesnici, kipari, slikari, arhitekti, političari), kao i njihova djela o Zagorju. Učenici su odabrali O. Ivekovića, A. Augustinčića K. Š. Gjalskog, D. Gorjanovića Krambergera, Lj. Gaja, B. B. Bagolu, čija lica i djela su ilustrirali na osnovi eksperimentiranja sa slikarskim i crtačkim tehnikama stilova 20-og stoljeća. Prije svega odabrali su poznate ličnosti, a zatim kratko istraživali područje slikarstva i crtače tehnike 20-og st. u kojem su uglavnom osobe djelovale. Zatim su odabrali jedno stilsko izražavanje (impresionizam, kubizam, socrealizam, dadaizam i ekspresionizam) i njime prikazali odabranu ličnost.

Galerija.