Dan radiologije

Autor: Krasnodor Mikša, 13. 11. 2014.

U petak, 7. studenog 2014., učenici 4. Ma razreda pod stručnim vodstvom prim. Stanka Beline obilježili su Svjetski dan radiologije.

U holu škole postavljen je prigodan plakat povodom dana radiologije koji se, inače, obilježava u cijelom svijetu 8. studenog. Također, dijelile su se palačinke i prigodni letci.

Ovim obilježavanjem dana radiologije upoznali smo učenike naše škole s važnostima radioloških pretraga. Skrenuli smo pažnju da radiologija nije samo znanost o zračenju nego da pomoću mnogih radioloških pretraga, poput mamografije, možemo prevenirati razvoj malignih tumora te da imaju veliku dijagnostičku ulogu. Također, danas ne postoji niti jedan organ ili dio tijela koji se ne može prikazati pomoću neke od metoda rendgenske dijagnostike. Učenici su imali priliku vidjeti  prave razvijene rendgenske slike koje se polako povlače iz upotrebe te se zamjenjuju onim elektronskim.

Sam datum obilježavanja dana radiologije, 8. studenog, simboličan je jer je na taj dan davne 1895. Wilhelm Conrad Röntgen otkrio rendgenska zračenja.

Amadea Mokos, 4. Ma