Dvije mobilnosti učenika

Autor: Krasnodor Mikša, 7. 5. 2024.

U periodu od 8. od 19. travnja 2024. dvije grupe učenika Srednje škole Bedekovčina sudjelovalo je u mobilnostima u okviru projekta Future in our hands II, i to u Prag i Sremsku Mitrovicu.

U okviru dvotjedne grupne mobilnosti u Češku pet učenika smjera arhitektonski tehničar: Emma Filipec, Paula Ivančić, Damjan Galina, Kristijan Kveštak i Vilim Vnučec, u pratnji nastavnica Daniele Usmiani i Sandre Tuđa, u okviru aktivnosti u tvrtci Artykel Creative Form naučili su na koji način je fotografija i snimanje dronom sastavni dio rada fotografa kao suradnika arhitekta u okviru priprema natječajne dokumentacije i rada na projektu. Naučili su temelje dobre arhitektonske fotografije i upravljanja dronom te praktičnim radom usavršili svoje vještine fotografiranja i snimanja.

Naučili su i kako dobivene fotografije i snimke obraditi i prilagoditi potrebama arhitekta te koristiti AI alate u vizualizacijama buduće građevine. Uz to, ušli su i u svijet 3D skeniranja i kasnije obrade dobivenog 3D objekta, svoje uratke primijenili u radu u ArchiCAD-u te ugradili projekte građevinskih objekata i njihove vizualizacije.

Tijekom kulutroloških aktivnosti upoznali su se s arhitektonskim bogatstvom i kulturno povijesnim znamenitostima grada Praga, što je za njih, buduće arhitektonske tehničare, izuzetno dragocjeno iskustvo.

Drugi tjedan učenicima se u radu pridružio nastavnik Silvije Novosel, dipl. ing. građevine, koji je prateći rad mentora tvrtke koja ujedno djeluje i kao edukativni centar pratio način uvođenja novih sadržaja, primjene AI alata i dronova te uvod u rad u ArhiCAD-u. Nove alate, aplikacije i metode predstavit će sustručnjacima i zainteresiranim nastavnicima škole, a učenici prenijeti naučeno u okviru satova razrednih odjela i Dana škole prezentacijom i prigodnom radionicom.

Istovremeno je druga grupa od sedam učenika Medicinskog učilišta (Maja Tuk, Sara Šalković, , Matija Miklečić, Antonija Kunštek, Gabrijela Čukman - medicinske sestre općeg smjera/medicinski tehničar općeg smjera, i Ema Pavor i Monika Mitrečić - fizioterapeutske tehničarke) u pratnji nastavnica Štefice Sukreški i Rafaele Božić svoju mobilnost održala u Sremskoj Mitrovici odrađujući stručnu praksu u zdravstvenim ustanovama.

Naš partner, Medicinska škola Draginja Nikšić iz Sremske Mitrovice i izvrsni mentor Branislav Vuletić, organizirali su za učenike izvrstan i sadržajan praktičan rad u Opštoj bolnici Sremska Mitrovica na odjelu opće kirurgije, dječje kirurgije i na pedijatriji, kao i drugi tjedan u Institutu za javno zdravlje Vojvodine, odjelu  pulmologije u Sremskoj Kamenici, gdje su se upoznali s načinom rada spomenutih ustanova, sudjelovali u procesu rada, dijagnostičkim pretragama i terapijskim postupcima te imali priliku i asistirati na manje zahtjevnim operativnim zahvatima, što je učenicima bilo izuzetno zanimljivo i poučno.

Fizioterpeutski tehničari su usvajali nove vještine iz znanja u okviru rada Specijalne bolnice za rehabilitaciju ”Termal” u Banji Vrdnik te se detaljnije upoznali s radom baro komore i primjenom elektroterapije u okviru rada specijalne bolnice, a nekoliko dana su proveli i u dnevnoj ambulanti u Opštoj bolnici Sremska Mitrovica.

Drugi tjedan učenicima priključio se i nastavnik stručnih predmeta u području fizioterapije, Daniel Čehulić, koji je u okviru aktivnosti praćenja rada kolega iz medicinske škole imao priliku usporediti kurikulume škole, načine organiziranja i provedbe vježbi učenika, kako u školi, tako i u bolnicama, te pratiti nastavu svojih kolega sustručnjaka.

S kolegama iz Medicinske škole Sremska Mitrovica imamo vrlo uspješnu suradnju za koju vjerujemo da će se uskoro nadopuniti i povratnim mobilnostima u okviru kojih ćemo i njihovim učenicima omogućiti stručnu praksu u našim zdravstvenim ustanovama.

U svoje slobodno vrijeme upoznali su povijest i kulturu Sremske Mitrovice, Novog Sada i Beograda gdje su nakon stručnog posjeta Institutu za zaštitu zdravlja majka i dijete Srbije imali priliku panoramski razgledati Beograd, ali i prošetati Knez Mihailovom ulicom, Kalemegdanom s pogledom na ušće Save u Dunav i Beogradom na vodi.

Mobilnosti učenika i nastavnika nastavljaju se i dalje - sijedi dvotjedna mobilnost agrotehničara u partnersku školu u Italiji gdje će moći upoznati njihov način uzgoja vinove loze i prerade agronomskih proizvoda u okviru rada u školi te ga usporediti i primjere dobre prakse primijeniti u našem poljoprivrednom dobru i radionicama.

Erasmus akreditacija u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja dala nam je mogućnost suradnje s školama i organizacijama iz cijele palete naših programa te učenicima Srednje škole Bedekovčina nova, bogata i nezaboravna iskustva tijekom mobilnosti u okviru kojih se nadograđuju postojeća znanja i vještine te usvajaju nova, suvremena znanja potrebna i tražena na tržištu rada.

Daniela Usmiani, Štefica Sukreški