Art terapija

Autor: Krasnodor Mikša, 23. 8. 2023.

Tijekom ove školske godine u kojoj nam je kurikulumska tema bila StrUKa.Umjetnost.Kultura, pored ostalih aktivnosti iz tog spektra, prakticirale su se i tehnike ekspresivne art terapije.

Održane su tri radionice s pojedinim razredima: jedna povodom Tjedna mozga s učenicima različitih razreda, radionica na međunarodnoj smotri E-medica sa 75 učenika, jedna radionica s nastavnicima kojih je sudjelovalo 46 te radionica s 50-ak djece iz Dječjeg vrtića Bedekovčina. Radionice je vodila pedagoginja škole, praktičarka ekspresivne art terapije Tatjana Papst.
Teme su za sve radionice bile iste - Obitelj, Potres, Duša, Frustracija, Trač, Žena i make up, a radilo se zajednički, u malim grupama.

Zanimljivo je bilo promatrati kako iste teme vide i kreativno prikazuju različite generacije.
Još je zanimljivije bilo na kraju nastavne godine kada je napravljena izložba radova po hodnicima, stepenicama, prozorima i kutevima škole. Djela su izložena bez naziva. Posjetitelji i promatrači mogli su na pripremljen papir kraj svakog djela napisati što vide i kako bi oni nazvali djelo. Koliko je različitih percepcija istog djela, pokazuje svu i sveukupnu našu različitost te nam govori koliko o tome trebamo učiti, a da bi se međusobno prihvaćali, uvažavali i međusobno si vjerovali.