> Projekti  > Erasmus+  > IT or not IT

IT or not IT u Španjolskoj (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 8. 11. 2015.

Projekt Erasmus+ „IT or not IT – reaching our goals equipped with ICT tools“, u koji je osim Srednje škole Bedekovčina uključeno još 4 srednje škole iz Češke, Poljske, Cipra i Španjolske, odvija se po planu i ušao je u svoju središnju fazu provedbe.

Ovog puta udomaćila nas je Maria Reina Eskola u španjolskoj pokrajini Baskiji u San Sebastianu (na baskijskom jeziku Donostia) gdje smo proveli naše živote od 25. od 30. listopada 2015. Učenici Toni Glas, Sandra Đonlagić, Suzana Slivar, Tomislav Petrić i Petar Lendl zajedno su s nastavnicima (Tatjana Papst, Tomislav Čekolj i Sandra Tuđa) sudjelovali u vrlo bogatom edukativnom i kulturnom programu koji su nam pripremili naši baskijski domaćini.

Tema prvog dana susreta bila je provođenje slobodnog vremena kod mladih. Nakon uvodne svečanosti otvaranja te nezaobilaznih igara opuštanja (tzv. ledolomaca) svaka zemlja predstavila je svoj video provođenja slobodnog vremena. Nakon toga su o svojim slobodnim aktivnostima „progovorili“ u internacionalnim grupama i to u alatu „Voki“ u kojem su trebali izraditi virtualni lik s karakterističnim izgledom, govorom i naglaskom.

Sljedeći dan bio je posvećen sportu te smo Donostiu obišli biciklirajući. Sport i informacijske tehnologije povezali smo tako da su svi sudionici na mobitelima ili tabletima koristili aplikaciju „Endomondo“ koja preko GPS signala može pratiti kretanja, prijeđene udaljenosti, brzinu te biološke parametre poput potrošnje kalorija, srčanog ritma i slično. Odrađenu rutu sačuvali smo i spremili te na taj način pobrinuli da ovaj sportski dan u San Sebastianu ne bude nikad zaboravljen. U popodnevnim satima posjetili smo u starom dijelu grada svjetski poznati „Aquarium“ u kojemu se nalazi preko 200 različitih vrsta riba, a godišnje ga posjeti preko 300.000 posjetitelja.

Treći dan je u sklopu dana muzike održano predavanje o sigurnosti na internetu nakon kojeg se radilo na alatu „Audacity“ u kojem su internacionalne grupe snimale vlastite glasove i zvukove koje su spajali s popularnim pjesmama iz svojih zemalja. Nakon odrađenih prezentacija grupnih uradaka stoljetnom žičarom popeli smo se na gradski vidikovac s kojeg se pruža panoramski pogled na cijeli grad s prekrasnim zaljevom i pješčanim plažama.

Četvrti dan posvećen umjetnosti i kulturi odvezli smo se 100 km dalje u Bilbao, najveći grad Baskije. Za izdvojiti je da smo u sklopu obilaska posjetili arhitektonsko remek djelo Muzej Gugenheim čiji se primjerci mogu još samo vidjeti u Veneciji i New Yorku.

U jutarnjim satima zadnjeg dana susreta učenici su izrađivali i prezentirali aktivnosti iz prethodnog dana u Bilbau nakon čega je odrađena online evaluacija te šetnja do stare tvornice duhana u San Sebastianu preuređena u kulturni centar. Rastanci i nisu toliko bolni kad se zna da će se neka stečena prijateljstva nastaviti preko naširoko dostupnih društvenih mreža, a daljnja druženja nastavit će se na Cipru u ožujku sljedeće godine.

Galerija.

Tomislav Čekolj