preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

Vijesti

E-medica (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 11. 4. 2019.

 

 

Od 4. do 7. travnja u Termama Tuhelj održana je 12. smotra E-medica na kojoj su sudjelovali i učenici Srednje škole Bedekovčina svojim projektima.

Projekt "E-medica" predstavlja virtualni zajednicu svih zdravstvenih škola Republike Hrvatske i inozemnih škola, a bazira se na izradi edukativnog portala medicinskih škola, komunikaciji učenika i nastavnika putem interneta, video konferencijama i općem korištenju ICT-ja u školama. U osnovi, E-medica je projekt stvaranja virtualne zajednice medicinskih škola kroz nove didaktičke pristupe poučavanju i učenju u školama putem interneta.

Projekt su podržale i u njega se uključile sve zdravstvene škole u Republici Hrvatskoj (26 škola) i 10 nezdravstvenih škola te 10 inozemnih škola: medicinske škole iz Slovenije (Maribor, Ljubljana, Celje, Novo mesto, Postojna), Makedonije (Skopje) i četiri škole iz Srbije (Beograd, Kikinda, Sremska Mitrovica).

   

Na ovogodišnjoj smotri sudjelovalo je 186 učenika i 123 nastavnika koji su predstavili 28 projekata na kojima su radili prethodne godine.

E-medica započela je predstavljanjem škola i prigodnih štandova na kojima su se sudionici i gosti mogli upoznati s radom svake škole. Uz prezentaciju škole štand Srednje škole Bedekovčina pokazao i sve najbolje od Hrvatskog zagorja.

Sljedeća dva dana trajalo je predstavljanje projekata škola-partnera i strukovna predavanja za nastavnike.

Srednja škola Bedekovčina predstavila se projektom Medicina kroz književnost.

Nositelj projekta bila je Škola za medicinske sestre Mlinarska, a partneri Medicinska škola ''Draginja Nikšić'' iz Sremske Mitrovice, Medicinska škola Ante Kuzmanića iz Zadra i Srednja škola Bedekovčina.

Razvoj projekta odvijao se od ožujka prošle godine, a nastavio se razmjenama učenika: prva razmjena učenika u projektu održala se u lipnju 2018., druga u prosincu, a na trećoj razmjeni sve partnerske škole dovršavale su projekt u Sremskoj Mitrovici.

Ideja o projektu Medicina kroz književnost proizašla je iz želje za povezivanjem književnosti i razvoja medicine tijekom povijesti. Želja je bila poticati čitalačku kulturu uz istovremeno učenje povijesti razvoja medicine te proučiti zašto su pojedine bolesti bile inspiracija za pisanje književnih djela. Neka književna djela prva su opisala određene bolesti i simptome, tako da su te bolesti kasnije dobile imena po knjigama ili likovima (C. Dickens “Spisi Pickwickova kluba”; R. Raspe “Nevjerojatne avanture baruna Munchausena”).


 

Provođenjem projekta cilj je bio i međupredmetno povezivanje predmeta struke i općeobrazovnih predmeta (Povijest, Književnost, Geografija, Etika, Psihologija, Farmakologija...).
U malom broju književnih djela nalazimo bolest kao temu, no nalazimo je u mnogim poznatim djelima kako se provlači kroz radnju djela, karakterizira likove i prikazuje život u to vrijeme. 
Bolesti koje su dosta zastupljene u književnim djelima su ludost (Shakespeare “Macbeth“, „Hamlet“; M. Cervantes „Don Quijote“; J. W. Goethe “Patnje mladog Werthera”), kuga (G. Boccacio „Dekameron“), kolera (T. Mann “Smrt u Veneciji”, G. G. Marquez “Ljubav u doba kolere”), tuberkuloza (A. Dumas “Dama s kamelijama”; Emily Bronte “Orkanski visovi”).

U prezentaciji projekta na smotri učenici su pomoću prezentacija i igrokaza prikazali pojedina književna djela i bolesti koje obrađuju te ih povezali sa simptomima i medicinskom terminologijom.

Iz Srednje škole Bedekovčina u projektu su sudjelovali učenici Kruno Galic i Mihael Miklobušec, s mentorima Rafaelom Božić i Krasnodorom Mikšom.

Tijekom smotre nastavljen je i rad na drugom našem projektu – Oni žive u nama, na kojem nam je partner Medicinska škola ''Draginja Nikšić'' iz Sremske Mitrovice. Projekt obrađuje upoznavanje s vrstama parazita, načinima prenošenja, najčešćim poteškoćama domaćina, te načinima prevencije i liječenja kod ljudi koji imaju parazite.

Za sljedeću je godinu, uz projekt o parazitima, u pripremi još jedan za koji se tek traže partneri.

Cijelu galeriju s 12. smotre E-medica možete pogledati na službenoj stranici Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.




Projekti

Sve o projektu E-medice možete pogledati i na njihovim mrežnim stranicama.

 

 

Srednja škola  Bedekovčina sudjelovat će na  4. susretu „Dani E-medice“ – Bjelolasica 2010, 12.,13. i 14. 11.2010. s projektom „ Problemi starije životne dobi„ u suradnji sa Medicinskom školom Zadar.

U izradi je i novi projekt „Cranio-cerebralne ozljede“ 


1. Problemi starije životne dobi ( E- projekt)

U projektu koji će ove godine biti prezentiran  „ Problemi starije životne dobi „  prikazat ćemo starost i sve aspekte starenja  biološke, psihološke i socijalne te svako posebno obraditi. Zatim zastupljenost starije životne dobi u Krapinsko- zagorskoj županiji i što županija čini za osobe starije životne dobi. Prikazat ćemo i pojedine domove za starije osobe,a kratkim filmskim prikazom prikazati aktivnosti starije životne dobi u našoj županiji i općenito.

Navesti ćemo najčešće medicinske probleme – infarkt miokarda, osteoporoza, i prijelomi ( simptome, prevenciju i liječenje).  

Medicinska škola Zadar nadovezat će se na naš dio sa fenomenom starenja,klasifikacijom dobi , starenjem  i energijom, starenjem  i funkcijom mišićno koštanog sustava, jednostavnim  vježbama  snage i  vježbama  pomoću utega u trećoj dobi

Učenici ( 4.razred-fizioterapeutski tehničar) koji su sudjelovali  u projektu su :

 1. Mikulčić Kristina                                                   

2. Helena Begić

3. Oliver Totović

4. Marija Bortiek

5. Martina Mirt

6. Brlić Tamara

                                      

                                                     Profesor  mentor je Rafaela Strsoglavec, bacc.physioth.

Prikaz projekta na Bjelolasici realizirati će učenik Oliver Totović.


2.  U izradi  je novi projekt „ Cranio-cerebralne ozljede“  kojeg izrađuju učenici  3. razreda smjer fizioterapeutski tehničar/medicinski tehničar.

S obzirom da je projekt  u izradi, najaviti ćemo ga na „Dani E-medice“- Bjelolasica 2010.

Učenici koji sudjeluju na projektu su

1.Ena Vuk

2. Dino Keravica

3. Jurica Habijanec

4. Nika Fuketa

5. Vjeran Koprivnjak

6. Mateja Hanžek

7. Valentino Lučić

8. Nikolina Kapec

9.Helena Fras

10. Marta Havoj

11. Mateja Gulija

12. Ivana Kolarić

13. Lucija Martinić

14. Ana Marijančić

15. Robert Krčmar

                                                            Profesor mentor  Suzana Đanić, dr.med

 

                                                                  Školski koordinator  Rafaela Strsoglavec 


CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / www.ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju