Prirodoslovni aktiv u Hrašćini i Selnici

Autor: Krasnodor Mikša, 11. 7. 2015.

Članovi Prirodoslovnog aktiva Škole obišli su Hrašćinu i perivoj dvorca Selnica.

U Hrašćini ih je dočekao načelnik Općine, Branko Tukač, koji ih je upoznao s poviješću Hrašćinskog meteorita i odveo ih do njega. Hrašćinski meteorit je pao 26. svibnja 1751., točnije dva meteorite od kojih se jedan danas čuva u Beču, a od drugog su lokalni stanovnici iskovali čavle. Pad meteorita u hrašćinskome naselju Domovec prvi je pad neke izvanzemaljske materije u svijetu koji je detaljno i službeno dokumentiran.

Dalje je uslijedio posjet Vinariji Bolfan u kojoj nastaju neka od najcjenjenijih zagorskih vina.

Za kraj je ostao perivoj dvorca Selnica koji je zaštićen kao spomenik parkovne arhitekture Republike Hrvatske. Perivoj uz dvorac započeo se uređivati na dotadašnjem pašnjaku i oranici nakon 1887. godine, tako da je početkom 20. stoljeća već bio dobrim dijelom formiran, a podigao ga je barun Juraj Rukavina. Prema stilskim karakteristikama, perivoj možemo svrstati medu pejzažnu parkovnu arhitekturu kasnoga 19. stoljeća. Egzotične vrste drveća, pretežno čempresi i sekvoje, davale su osnovni ton perivoju. U perivoju je bilo vrlo malo arhitektonskih objekata i sadržaja: od vodenih elemenata to su izvor vode, jezero i potok, a od arhitektonskih elemenata drveni paviljon (sjenica) i klupe.