Simulirana sjednica Hrvatskog sabora (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 28. 5. 2015.

I ove su godine, 25. svibnja, zajedno s učenicima iz još 32 srednje škole i dva učenička doma, naši učenici u pratnji profesorica Vere Hrvoj i Tatjane Tuđa, sudjelovali u simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola. Tema rasprave na ovogodišnjoj simuliranoj sjednici bila je sprečavanje nereda na sportskim natjecanjima.

Učenike je na početku plenarne sjednice pozdravio predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko.

-Demokracija ima svoju snagu i moć, a ona se treba odražavati i u moći institucija koje predstavljaju zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast - rekao je Leko.

Učenicima se također prigodnim riječima obratila predsjednica ustavnog suda Jasna Omejac.

-Treba biti mudar, parlamentaran, slušati argumente drugih, voditi računa o potrebi uravnoteživanja prava pojedinaca s jedne strane i ostvarivanja interesa društvene zajednice s druge strane, a rješenja moraju ostati unutar okvira koje postavlja Ustav - istaknula je Omejac.

Predsjednica Ustavnog suda donijela je na simuliranu sjednicu Sabora Ustav Republike Hrvatske na kojem predsjednici Republike Hrvatske polažu svečanu prisegu prilikom preuzimanja dužnosti.

Simulirajući rad Hrvatskoga sabora, od rada u klubovima zastupnika, mjerodavnim odborima te na plenarnoj sjednici, učenici/zastupnici proveli su raspravu i usvojili amandmane na postojeći Zakon o sprečavanju nereda na sportskim natjecanjima.

Tijekom rasprave na plenarnoj sjednici iznijeli su svoja razmišljanja o temi i predložili konkretne prijedloge za suzbijanje nereda i huliganstva na sportskim natjecanjima, među ostalima jačanje preventivnih mjera edukativnim projektima, izricanje oštrijih sankcija za prekršitelje, jačanje kontrole ulaska na stadione koje će osim policije provoditi samo profesionalni redari, poticanje klubova na zbližavanje s njihovim navijačima zajedničkim projektima ili organizacijom posjeta drugim stadionima, objavljivanje edukativnih projekata na internetskim stranicama klubova i obrazovnih institucija itd.

Simuliranu sjednicu pratio je i dio saborskih zastupnika, predstavnici Vrhovnoga suda, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ravnateljstva policije te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Naš učenik, Florijan Horvat, također je iznio zanimljiv prijedlog o sprečavanju nereda na stadionima.

Simulirana sjednica Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola edukativan je projekt koji se u okviru građanskog odgoja provodi u srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

Govor Florijana Horvata na simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora

Poštovani gospodine predsjedavajući Hrvatskog sabora,

uvažene kolegice i kolege,

poštovani nazočni u ovom visokom domu

Ja sam Florijan Horvat, učenik prvog razreda Srednje škole Bedekovčina, zanimanje medicinski tehničar.

Na satu Građanskog odgoja i obrazovanja profesorica nas je upoznala s ovogodišnjom temom simulirane sjednice Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola. Tema me odmah zainteresirala pa sam se prijavio da i ja sudjelujem u raspravi.

Moje zanimanje isključuju svaki oblik neprimjerenog ponašanja. Opredijelio sam se da cijeli život pomažem ljudima kojima je pomoć potrebna. Zato mi je strani svaki oblik nasilja, vrijeđanja drugih ljudi ili uništavanja tuđe imovine.

Proučavajući Zakon o sprečavanju nereda na sportskim natjecanjima, naučio sam kako je zakonski uređena ova problematika, te mjere koje su na raspolaganju policiji u postupanju u situacijama nereda.

Naučio sam da problem navijača nije samo problem u Republici Hrvatskoj, već se i druge države susreću sa sličnim problemima.

Razmišljao sam kako ono što je dobro zakonski riješeno pretvoriti u stvarnost. Može li se na nasilje odgovoriti samo sankcijama i može li to dovesti do smanjivanja nasilja? Postoji li možda i neko drugo rješenje?

Mislim da smo rješenje mi – svi članovi zajednice u kojoj živimo.

Kao što se knjiga ne može suditi samo po koricama, tako se i navijač koji sjedi pored huligana ne može poistovjeti s njim. Mislim da je vrlo mali broj navijača problematičan, ali upravo oni svojim nedoličnim ponašanjem dobivaju medijski prostor. Mislim da bi njihovo ponašanje mediji trebali ignorirati, a nadležne institucije provoditi predviđene mjere te oni više ne bi bili predmet zanimanja javnosti. Klubovi bi također trebali više pažnje posvetiti suradnji s navijačima. Možda je nekima među njima potrebna pomoć jer su to uglavnom mladi ljudi na putu odrastanja i formiranja identiteta u društvu koje je i samo u tranziciji.

A to za neke nije lagan proces.

Da bismo smanjili broj huligana, trebamo krenuti od sebe, poštivati druge ljude, bez obzira koliko su različiti od nas. I navijači bi se, kao i igrači, trebali na početku utakmice rukovati i tada sigurno nereda ne bi bilo, a na stadione bi opet mogle dolaziti cijele obitelji i uživati u igrama vrhunskih sportaša.

Hvala na pažnji.

Više o simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora možete pogledati na stranicama Sabora.

Vera Hrvoj, prof.