Stručna praksa poljoprivrednika u Zagrebu (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 27. 5. 2015.

Učenici 1. P razreda, agrotehničari, i 2. E, cvjećari/vrtlari, posjetili su sa svojim profesorima Botanički vrt, Zoološki vrt i Međunarodnu vrtnu izložbu Floraart na Bundeku.

U Botaničkom vrtu smo saznali iz predavanja studenata s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta iz Zagreb, odsjeka za biologiju, o postanku, razvoju i načinu rada Botaničkog vrta. Susreli smo se s mnogim do sada nepoznatim biljnim vrstama, kako što su vodene paprati, biljke mesožderke, biljke koje se kreću, invazivne biljke, kao i biljke koje imaju zračno korjenje. Upoznali smo se s vrstama i načinima sadnje perivoja i vrtova te saznali razliku između engleskih i francuskih vrtova. Tu smo se susreli s mnogim životinjskim vrstama, kao što su razni korisni kukci, kolutićavci i oblići, ptice i gmazovi, što je bio jedan svojevrsni uvod u sljedeće odredište - Zoološki vrt Maksimir.

Zoološki vrt smješten je u Maksimirskoj šumi gdje su u centru grada mnoge divlje i egzotične životinje našle svoj mir uz redovito hranjenje i timarenje. Zoološki vrt iz godine u godinu mijenja svoj izgled i brojno stanje životinja. Od mnogih nama zanimljivih životinja vidjeli smo razne vrste majmuna, divljih velikih mački, mrke medvjede, razne vrste ptica i gmazova, razne vrste kopitara i papkara, koje su uglavnom odmarale i ignorirale naš posjet s obzirom na kišovito i tmurno vrijeme. Nekada su tu živjele i žirafe i slonovi. Nažalost, danas ih više nema.

Isti dan posjetili smo i Međunarodnu vrtnu izložbu Floraart na Bundeku. Ove godine Floraart organiziran je jubilarni 50. put. Nekada davno Floraart se održavao na Gornjem gradu i u centru grada Zagreba, danas je zbog sve većeg broja izlagača i prirodnog ambijenta velik dio preseljen na gradsko jezero na preko 30 ha otvorenog prostora i oko 2000 m2 zatvorenog. Ove godine Floraart okuplja 185 izlagača iz Hrvatske i 16 izlagača iz inozemstva. Mi, učenici, upoznali smo se s mnogim načinima dekoracije prostora, uređenjem okoliša i ekološkim dvorištima. Osim izložbenih prostora Floraart omogućuje prigodnu prodaju cvijeća i voćnih, zimzelenih i dekorativnih sadnica.

Galerija.

Učenici 1. P i 2. E