Komedija Mala kavana Komedije

Autor: Krasnodor Mikša, 31. 1. 2015.

Evo nekoliko informacija o predstavi, autoru i ansamblu Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija čiju predstavu Mala kavana ćemo gledati u četvrtak, 5. veljače.

Komediju Mala kavana napisao je talijanski klasicistički pisac Carlo Goldoni pod nazivom ''La bottega del caffe'', a fabula je vrlo jednostavna: Nakon Pantaloneove smrti, Eugenio nasljeđuje njegovo bogatstvo i poslove, zanemaruje svoju mladu suprugu te svoju baštinu postupno gubi u Pandolfovoj kartašnici. Ridolfo, vlasnik susjedne kavane, bio je nekoć sluga njegova oca. Kao pošten čovjek, hvalevrijedne odanosti obitelji kojoj je služio, žali zbog mladićevih loših navika te ga opominje; posuđuje mu novac kojemu Eugenio ne zna podrijetlo, te “što savjetima, što prijekorima, što molbama, što uslugama” otvara oči izrođenu sinu svoga negdanjeg gazde, učinivši ga “drugim čovjekom”.

Uz Eugeniovu priču odvija se i sekundarni zaplet: žena, preodjevena u hodočasnicu, u potrazi je za svojim mužem, također poročnim kartašem i prijateljem balerine Lisaure.

Carlo Goldoni rođen je u Veneciji 1707. godine. Bio je talijanski komediograf. Napisao je niz melodrama, tragikomedija i više od 200 komedija. Komedije mu se ističu majstorskim dijalogom, a služio se i venecijanskim dijalektom. Školovao se u Perugi, na dominikanskome učilištu u Riminiju i na kraju je diplomirao na Sveučilištu u Padovi. Njegova najpoznatija djela su "Mala kavana", "Gostioničarka Mirandolina", "Grubijani", "Ribarske svađe", "Lukava udovica", "Zaljubljenici", "Trilogija o ljetovanju", "Uspomene". Umro je u siromaštvu, u veljači 1793. godine u Parizu.

Predstavu je režirao Damir Lončar, a glume: Damir Lončar, Željko Duvnjak Davor Svedružić, Filip Juričić, Vanja Ćirić, Jasna Palić Picukarić, Vid Balog i drugi. Predstava traje oko 2 sata i 15 minuta.

Sve informacije o polasku u Zagreb dobit ćete početkom sljedećeg tjedna.