Dan sjećanja na holokaust (Galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 27. 1. 2015.

Na današnji dan prije 70 godina oslobođeno je 7.500 zatočenika nacističkog logora smrti Auschwitza te se ovaj datum obilježava kao Dan sjećanja na holokaust.

Holokaust je uobičajeno ime za genocid nad Židovima, te u širem značenju i sustavno istrebljivanje drugih grupa (prvenstveno Romi) za vrijeme nacističkog režima u Njemačkoj, a u Auschwitzu, kao najvećem koncentracijskom logoru, ubijeno je najmanje 1,1 milijun ljudi, najviše Židova.

Uz Dan sjećanja na holokaust učenici Kristijan Juričan, Danijel Habjanec, Nikola Zanoški, Antonio Horvatinčić, Marko Bedić, Branko Pozaić i Jurica Čehulić napravili su plakate na temelju stripa ''Maus'' Arta Spiegelmana.

Art Spiegelman (rođen kao Itzhak Avraham Ben Zeev 15. veljače 1948.) američki je crtač stripova i urednik. Najpoznatiji je po svom strip romanu „Maus“. Njegovi roditelji preživjeli su logor Auschwitz i emigrirali u SAD 1951. 1978. godine Spiegelman započinje intervju s ocem s namjerom stvaranja knjige na temu holokausta. Cijeli strip temelji se na očevoj priči i autentično je svjedočanstvo preživjelog. Godine 1979. Spiegelman je posjetio logor Auschwitz kako bi bolje razumio traumu koju su preživjeli njegovi roditelji i židovski narod.

Strip „Maus“ je umjetnička obrada jednog tragičnog razdoblja u europskoj povijesti.

Galerija.

Nevenka Franc, prof.