Pokreni sebe, promijeni svijet (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 26. 9. 2014.

U organizaciji Hrvatske mreže volonterskih centara i Volonterskog centra Zagreb, 22. rujna 2014. održana je nacionalna konferencija na temu volontiranja mladih u sustavu odgojno-obrazovnih ustanova.

Konferencija „Pokreni sebe, promijeni svijet“ organizirana je u sklopu projekta ''Pokreni sebe, promijeni svijet - mobilizacija potencijala volontiranja u prevenciji nasilja među mladima'' financiranog od strane Europske unije kroz program IPA 2010 - Pomoć u tranziciji i izgradnja institucija, a sufinanciranog od strane Grada Zagreba i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt je proveden u partnerstvu četiri regionalna volonterska centra te Grada Zagreba i Grada Osijeka.

U uvodnom dijelu programa, svoja iskustva u osnivanju i razvitku rada volonterskih klubova predstavili su koordinatori volontera, dok su svoje volonterske priče iznijeli i učenici – članovi volonterskih klubova u obrazovnim ustanovama iz cijele Hrvatske. Konferencija je potom nastavljena uz panel donositelja odluka i drugih dionika ključnih za razvoj volonterstva koji su razgovarali o ulozi volontiranja u odgojno-obrazovnom procesu, kao jednom od trenutno najraširenijih oblika praktične primjene građanskog odgoja. U nastavku konferencije predstavljeno je još iskustava koordinatora volontera i učenika volontera iz obrazovnih ustanova iz cijele Hrvatske te su predstavljeni rezultati projekta „Pokreni sebe, promijeni svijet“ kroz prezentaciju prvog sveobuhvatnog priručnika o volontiranju za srednjoškolce te premijernim prikazivanjem kratkog promotivnog filma snimljenog za vrijeme održavanja manifestacije „Hrvatska volontira“.

U radnom dijelu programa vođeni su razgovori na temu izazova pri uspostavljanju volonterskih klubova u odgojno-obrazovnim ustanovama i volontiranju mladih u kontekstu građanskog odgoja, dok je za maloljetne sudionike konferencije organiziran posjet Zelenoj akciji i GONG-u gdje je održan razgovor na temu volontiranja u organizacijama civilnog društva.

Naši učenici Dean Herceg i Lana Čehulić Mezak iz 5.Ma predstavljali su volonterski klub naše škole koja je sudjelovala u ovom projektu i temu volonterstva „živjela“ cijelu prošlu školsku godinu kroz školski kurikulum i velik broj volonterskih aktivnosti. O svom volonterskom angažmanu razgovarali su i s novinarima Večernjeg lista

Tatjana Papst, školska pedagoginja