Academy of Special Educational Needs u Grčkoj

Autor: Krasnodor Mikša, 7. 7. 2022.

Od 27. lipnja do 2. srpnja 2022. održana je edukacija u projektu Akademija obrazovnih potreba u Ateni u Grčkoj. Sudionici su bili iz svih partnerskih zemalja u projektu. Iz naše škole su, osim koordinatora projekta, Tomislava Čekolja i Tatjane Papst, išle i nastavnice Vinka Vidiček i Marina Gorički.

Kako je nastava završila, posjetili smo neke škole da vidimo kako su opremljene za inkluzivni pristup i djecu s teškoćama, ali nismo imali direktan kontakt s djecom. Domaćini su nam pripremili nekoliko predavanja o grčkoj povijesti odgoja i obrazovanja te o današnjem sustavu obrazovanja djece s posebnim potrebama. Upoznali smo sustav obrazovanja nastavnika koji rade s djecom s teškoćama te metode i strategije njihovog rada u razredu. U Grčkoj se tek odnedavno sustavno radi na uključivanju djece s posebnim obrazovnim potrebama u redovni sustav odgoja i obrazovanja, ali i dalje postoje specijalne škole u kojima se oni obrazuju. Puno se ulaže u obrazovanje nastavnika, tako da svi nastavnici koji rade s djecom s posebnim potrebama, osim svoje osnovne struke, moraju imati završen i diplomski studij iz edukacije djece s posebnim obrazovnim potrebama.

Osim radnog dijela, domaćini su se potrudili da upoznamo i kulturne i povijesne znamenitosti stare Grčke.

Tatjana Papst