Academy of Special Educational Needs u Poljskoj

Autor: Krasnodor Mikša, 1. 6. 2022.

Od 22. do 28. svibnja 2022. održana je edukacija u projektu Akademija obrazovnih potreba u Poljskoj. Grad Kielce bio je domaćin sudionika svih partnerskih zemalja u projektu. Iz naše škole su, osim koordinatora projekta, Tomislava Čekolja i Tatjane Papst, išle i nastavnica Sandra Tuđa i voditeljica doma Maja Tušek.

Poljski domaćini su pripremili bogat edukacijski program koji je svaki dan obuhvaćao posjet nekom rehabilitacijskom centru, specijalnoj školi ili redovnoj školi s inkluzijom. Posjetili smo brojne institucije u kojima smo direktno prisustvovali radu s djecom koja imaju različite teškoće, a rad je bio usmjeren na motoričke teškoće, teškoće govora ili komunikacije. Imali smo mogućnost neposrednog kontakta s djecom koja su pripremila nastupe, glazbene točke ili ples kako bi nam se predstavili. Slušali smo također i nekoliko korisnih predavanja stručnjaka iz područja rehabilitacije, fizioterapije, logoterapije, kineziterapije i ostalih specijaliziranih terapija.

Vidjeli smo također i razne rekvizite i pomagala te posebno opremljene kabinete u svrhu ublažavanja teškoća koje djeca imaju i poboljšanja njihova općeg stanja. Stekli smo dojam da država jako puno ulaže u obrazovanje, a posebno u odgoj i obrazovanje djece s teškoćama.

Tatjana Papst