Podizanje tradicijskog voćnjaka

Autor: Krasnodor Mikša, 30. 3. 2022.

Nakon pripreme parcele od strane naših učenika rukovatelja samohodnim građevinskim strojevima, na školskom poligonu učenici agrotehničari (4. P) i poljoprivredni gospodarstvenici (3. c) zasadili su voćke.

Radi se o tradicijskom voćnjaku u kojem je zastupljeno deset voćnih vrsta: orah, dud, mušmula, marelica, vinogradarska breskva, dunja, šljive, kruške i jabuke te jedina divlja voćna vrsta drijen. Voćke su cijepljene na podlogu sjemenjak ili su na vlastitom korijenu što rezultira kasnijim dolaskom u rod, ali i dugovječnošću.

Od sorata su tu neke već rijetko zastupljene, kao što je kruška tepka ili pak jabuka carević.

Voćnjak će poslužiti našim učenicima da se upoznaju s tradicijskim uzgojem koji je opet u fokusu interesa nakon prethodnog napuštanja i težnje k suvremenim nasadima i novim tehnologijama.

Mirjana Hudi-Vlahek, dipl. ing. agr.