Osnovana podružnica HUMS-a

Autor: Krasnodor Mikša, 26. 9. 2019.

25. rujna 2019. u našoj je školi osnovana podružnica Hrvatske udruge medicinskih sestara - Podružnica Srednja škola Bedekovčina, Medicinsko učilište.

HUMS je najveća udruga medicinskih sestara, osnovana 1927. godine. Čine je podružnice, stručna društva i klubovi te tijela HUMS-a i Središnji ured. Od uvođenja novog obrazovnog programa za medicinske sestre opće njege i medicinske tehničare opće njege, 2010. godine došlo je do povećanja broja stručnih nastavnika u školama. Međutim, dosad su podružnice HUMS-a osnovane samo u nekim zagrebačkim školama za medicinske sestre.

Podružnicu su osnovale stručne nastavnice Medicinskog učilišta Srednje škole Bedekovčina. Osnovana je s ciljem prepoznatljivosti stručne udruge na razini Krapinsko-zagorske županije, promicanja vrijednosti Udruge, provođenja stručnog i znanstvenog usavršavanja, unapređenja znanstveno-istraživačkog rada, organizacije stručnih skupova, sudjelovanja na domaćim i međunarodnim stručnim događanjima te čuvanja i promicanja ugleda HUMS-a.

Za predsjednicu Podružnice izabrana je magistra sestrinstva Božica Jurinec, za potpredsjednicu prvostupnica sestrinstva Ksenija Mlinarić, za tajnicu magistra sestrinstva Nikolina Ferenčak te za članove izvršnog odbora prvostupnica Suzana Posavec i prvostupnica sestrinstva Kristinka Zebec.

Božica Jurinec iznijela je plan rada odružnice Srednja škola Bedekovčina, Medicinsko učilište, koji sadržava stručno i znanstveno usavršavanje, promicanje provođenja zdravstvene njege utemeljene na dokazima najbolje prakse, unapređenje zdravstvene kulture stanovništva organizacijom predavanja, tribina i javnozdravstvenih akcija, tiskanje popularnih publikacija te drugi oblici i sredstva javnog informiranja u svim medijama, promocija i promicanje zdravlja članova udruge, aktivno sudjelovanje na domaćim i međunarodnim stručnim događanjim, praćenje aktualnosti i sudjelovanje u obilježavanju važnih događaja, održavanje mrežnih stranica podružnice, izrada promotivnih materijala, osiguravanje dostupnosti informacija o događajima koje su u organizaciji HUMS-a te suradnja s drugim sestrinskim, zdravstvenim i srodnim profesionalnim organizacijama.