Završna konferencija projekta Agroeduca (galerija+video+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 1. 12. 2016.

U školi je održana 28. studenog 2016. završna konferencija 2,5 milijuna vrijednog projekta Agroeduca.

Na konferenciji, na kojoj su podijeljene i potvrde o stručnom usavršavanju polaznicima, sumirani su rezultati i potvrđeni ciljevi projekta koji se održavao u tri hrvatske županije (Krapinsko-zagorska, Međimurska i Karlovačka). Učinak Agroeduce na škole, udruge i polaznike projekta istaknuo je bivši ravnatelj Gospodarske škole iz Čakovca, Vladimir Masten, koji je dao završni presjek projekta, naveo aktivnosti u sklopu projekta i njegove doprinose.

Nositelj projekta Agroeduca bila je Gospodarska škola iz Čakovca, dok su partneri bili Srednja škola Bedekovčina i Prirodoslovna škola Karlovac. Projekt je namijenjen jačanju kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih i to poboljšanjem materijalnih uvjeta, edukacijom nastavnika, a u sklopu njega izrađena su 3 standarda zanimanja, 1 standard kvalifikacija, modernizirana su 3 postojeća i kreirana 3 nova programa za osposobljavanje odraslih.

Ravnateljica Srednje škole Bedekovčina, Vera Hrvoj, naglasila je da je u bedekovčanskoj školi osposobljeno 5 grupa polaznika za zanimanja voćar, vinogradar-vinar, cvjećar-aranžer, uzgajivač povrća u zaštićenom i otvorenom prostoru i uzgajivač cvijeća u zaštićenom i otvorenom prostoru. Sveukupno 127 polaznika. Koordinatorica projekta u školi, Mirjana Hudi-Vlahek, podsjetila je da je dio dobivenih sredstva utrošen za nabavu novog učioničkog namještaja i informatičke opreme te repromaterijala za provođenje praktične nastave. Uređen je okoliš školskog podruma i zasađen suvremeni voćnjak sa stotinjak sadnica trešanja na školskoj ekonomiji.

Nastavnici i polaznici u projektu, osim osposobljavanja u obliku nastave i praktične nastave, održavali su i stručne ekskurzije od kojih se posljednja odvijala u Sloveniji. Stručni nastavnici upoznali su se s proizvodnjom vina i arhivskim vinima u nekoliko slovenskih vinarija, dok su polaznici u slovenskom Dobrovniku posjetili uzgajivača orhideja Ocean Orchids i OPG Šegvić iz Ivanovca, proizvođača koji biodinamički uzgaja povrće.

Na završnoj konferenciji projekta Agroeduce govorili su i načelnik Općine Bedekovčina, Darko Ban, i zamjenik župana Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek, koji je podsjetio prisutne i na projekt iz 2011. Agronet kojim su se osposobljavali polaznici u voćarstvu, vinogradarstvu, vinarstvu i aranžiranju cvijeća te istaknuo važnost projekata za lokalnu zajednicu.

Na kraju je zaključeno da projekt Agroeduca pridonosi jednakim mogućnostima, održivom razvoju i zaštiti okoliša te promicanju načela dobrog upravljanja, uključujući i suradnju s civilnim društvom.

Velika galerija slika sa završne konferencije projekta Agroeduca nalazi se na službenoj stranici Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.