preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > ŠKOLA
Vijesti

''WAY TO GO-paths of life'' u Reykjaviku, Island (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 5. 10. 2016.

 

Od 25. 9. do 1. 10. 2016. u sklopu Erasmus+ projekta „WAY TO GO-paths of life“ učenici naše škole su u pratnji nastavnika sudjelovali u aktivnostima pod nazivom „The Awe-inspiring Nature“ (Priroda koja ulijeva strahopoštovanje) u susretu s vršnjacima iz devet partnerskih škola iz Finske, Grčke, Turske, Slovačke, Španjolske, Italije, Islanda i Hrvatske. 

Putovanje na Island, u ovu čudesnu zemlju na domak polarnog kruga ostavilo je bez daha sve iz naše škole: i učenike (Franka Čop, Miljenko Frljužec, Nikola Novosel i Karlo Pavetić) i nastavnike (Zlatko Radman, Damir Bešenić, Petra Končić i Sanja Markuš).

Nakon dobrodošlice, promocije filmova i prezentacija o prirodnim ljepotama i nacionalnim parkovima zemalja iz kojih dolaze učenici i nastavnici proveli su dva dana u upoznavanju islandskog školskog sustava. Iskusili smo život u školi u kojoj nema zabrana i prisile, ali niti vršnjačkog nasilja ili uništavanja školske imovine. Učenici su u školi bosi, u razredu se slobodno ponašaju, čim izvrše zadani zadatak mogu slobodno išetati iz razreda u školsko dvorište na druženje s vršnjacima. Svi brzo i ozbiljno rade, želeći što prije na odmor. Na nastavi domaćinstva pekao se kruh, a kombinatorika se vježbala i slaganjem igraćih karata! Svi su nasmiješeni, vrlo pristojni i rado razgovaraju s nastavnicima-strancima na odličnom engleskom jeziku koji je obavezan tijekom čitavog školovanja. Nakon ručka i aktivnosti u sportskoj dvorani dva su se poslijepodneva provela u šetnji prirodom do zoološkog vrta (životinje polarnog kruga - tuljani, sobovi…) i na bazenima s prirodno vrućom vodom u neposrednoj blizini škole. Učenici su boravili u obiteljima svojih vršnjaka.

  

Reykjavik je grad velikih zelenih površina i prostranih ulica, bez prometnih gužvi, sa samo 120 000 stanovnika, što čini trećinu stanovništva ove najrjeđe naseljene zemlje u Europi. U središtu grada nalaze se niske kuće obojane veselim bojama, u predgrađu stambene zgrade, a u luci suvremene poslovne i javne zgrade. Koncertna dvorana (arhitekt Olaffur Eliasson) inspirirana je šesterostranim prizmama bazalta nastalih na mjestu hlađenja vulkanske lave, a to je motiv koji je na otoku često prisutan. Island je nastao djelovanjem vulkanskih aktivnosti na rasjedu - mjestu udaljavanja Sjevernoameričke i Euroazijske tektonske ploče koji prolazi sredinom otoka i prati ga oko 120 vulkanskih planina. U unutrašnjosti otoka nalaze se samo vulkanske planine, ledenjaci i tundra.

U naredna tri dana vidjeli smo djelić prekrasne i surovo lijepe prirode jugozapadne strane otoka: nevjerojatno visoke vodopade, aktivne vulkane prekrivene snijegom, ugasle vulkane obrasle lišajevima i mahovinom, ledenjake, ogromne valove i visoke klifove na Atlantiku, otoke koji su se tek nedavno izdigli iz mora, kaskade nabujalih rijeka, gejzire i fumarole, nepregledna polja i brežuljke crne lave unutar kojih su toplice s vrućom vodom tirkiznoplave boje…, a na svakom koraku iz zemlje izbija vruća voda ili para, što se vidi i iz velike daljine. Geotermalna energija grije i daje električnu struju glavnom gradu i mnogim manjim naseljima. U staklenicima se uzgajaju rajčice, salata i banane! Sunce je u ovo doba godine čitav dan nisko na horizontu i dugo zalazi. Čitav tjedan svjetla su u gradu bila prigušena pa se noću mogla vidjeti polarna svjetlost koja se preko neba gibala u valovima zelene ili crvenkaste boje.

  

Posjetili smo nacionalni park Tingvellir u kojem se od 9. stoljeća sastajao i donosio zakone islandski parlament – jedan od najstarijih u svijetu. Danas je tu skromna ljetna rezidencija premijera. U Krisuviku na atlantskoj obali nalazi se most koji spaja europsku i američku kontinentalnu ploču preko razdvojenih crnih stijena. Odatle kreću izleti brodom na promatranje kitova i ptičjeg svijeta po otocima. Pogledali smo film o životu na farmi u plodnoj dolini ispod aktivnog vulkana Eyafjallayӧkull, borbi s blatnjavom bujicom i naslagama vulkanskog pepela…

Ljudi su otvoreni i srdačni, vrlo skromni, iako žive u trinaestoj najbogatijoj državi svijeta. Boravak na Islandu za sve sudionike susreta bio je neponovljivo iskustvo koje će se dugo pamtiti. Nadamo se da će se neka od novih prijateljstava nastaviti i u budućnosti.                                                     

Galerija.

Sanja Markuš,

koordinatorica projekta 




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / www.ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju