Praktikum građevinara na dvorcu Bračak (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 27. 4. 2016.

22. travnja 2016. učenici 3. Ga i 3. Gb  razreda – budući arhitektonski i građevinski tehničari, u pratnji nastavnika Damira Bešenića i Anamarije Aleksić Matijević u okviru nastave praktikuma posjetili su gradilište na Bračku.

Dogovorili smo posjet unaprijed s g. Sašom Bardakom, djelatnikom agencije REGEA. Budući da se radi o zaštićenom objektu, Kulmerovom dvorcu koji datira s kraja 19. stoljeća, bilo je zanimljivo vidjeti kojim postupcima se obnavlja ovako vrijedan objekt, kako se prilagođava novoj namjeni i suvremenim tehničkim zahtjevima.

Razgledali smo objekt uz pomoć voditelja gradilišta. Osobito su nam bili zanimljivi u konstruktivnom smislu sanacija temelja, svodova podruma i zidova i zamjena stropnih konstrukcija. U pogledu toplinske zaštite razgledali smo izoliranje vanjskih zidova s unutarnje strane. Uočili smo složene zahtjeve za novu vanjsku drvenu stolariju – repliku postojeće. Jak dojam na učenike ostavio je strog režim zaštite stubišta s ogradom i restauracija unutarnje stolarije na licu mjesta.

Kako smo obišli objekt prije otprilike godinu dana, osobno mi je bilo zanimljivo  usporediti stanje prije i sada, a nadam se da ćemo i sljedeće godine biti jednako srdačno primljeni u ovom lijepom starom dvorcu, ali u novom ruhu.

Galerija.

Anamarija Aleksić Matijević, dipl. ing. arh.