"Get on your bikes, Europe`s back in business" u Bedekovčini (galerija+Press Clipping)

Autor: Daniela Usmiani, 11. 4. 2016.

"Get on your bikes, Europe`s back in business“ je trogodišnji Erasmus+ projekt- strateško partnerstvo između 8 zemalja: Češke, Njemačke, Italije, Latvije, Poljske, Rumunjske, Slovenije i Hrvatske.

Transnacionalni susret učenja i poučavanja u kojem su se susreli učenici svih škola partnera održao se od 3. do 9. travnja 2016. u Srednjoj školi Bedekovčina.

Ukupno nas je posjetilo 29 učenika u pratnji 15 profesora.

Prvi dan je proveden u upoznavanju sa školom, posjetu nastavi te sudjelovanju na radionicama u kojima su naši gosti učili kako napraviti cvjetove od krep-papira, kako ispravno dati injekciju te ukrasiti glineno uskršnje jaje, čime smo ih upoznali i s radom naših tiju učilišta.

Nizom interaktivnih igara učenici su se i međusobno upoznali.

U okviru virtualne tvrtke učenici se uvode u svijet poduzetništva te se uče promotivnim aktivnostima i izradi promo materijala. Virtualna tvrtka ima sjedište u školi u Celju te podružnice u svim školama partnerima projekta, promovira biciklizam i nudi biciklističke ture prije svega školskim skupinama. Tako je zadatak svake škole da nudi i jednu avanturističku turu u kojoj se osim biciklizmom sudionici bave i natjecateljskim igrama i drugim sportovima.

U okviru avanturističke rute naši gosti imali su priliku okušati se u paintballu u Oroslavju, biciklom smo se odvezli do Donje Stubice gdje su učenici odigrali nekoliko štafetnih igara i učestvovali u  programu biciklista koji se bave ekstremnim biciklizmom na novouređenom Poligonu za ekstremni biciklizam Stub kluba iz Donje Stubice. Srednja škola Bedekovčina pomogla je obnovu poligona i učenici-članovi projektne grupe sudjelovali su u obnovi te je Stub klub organizirao program za naše goste. Cijela avanturistička ruta završila je nakon nekoliko natjecateljskih igara u vodi, druženjem i uživanjem u prekrasnim bazenima Terme Jezerčica. Prije same vožnje predstavili smo našu podružnicu, web stranicu kao i niz propagadnih materijala: brošura, flajera, vizitki, džepnih kalendara i olovaka koje su izradili učenici kako bi što bolje promovirali svoju tvrtku i njene aktivnosti.

Tri dana boravka naših gostiju proveli smo u vožnji biciklom. U srijedu smo se provezli dvjema stazama: Veliki Tabor –Miljana –Kumrovec i Tuheljske toplice – Klanjec – Kumrovec u okviru kojih smo  razgledali dvorac Veliki Tabor, Miljanu, Galeriju A.Augustinčića u Klanjcu i Staro selo Kumrovec. Ovim putem se od srca zahvaljujemo vlasnicima Miljane na prekrasnom dočeku naših biciklista.

U četvrtak su učenici biciklom otišli iz Bedekovčine do Gornje Stubice, razgledali dvorac Oršić, posjetili Gupčevu lipu i Memorijalni park Rudolf Perešin.

Ove tri staze kao i niz popratnog materijala vezanih uz znamenitosti pored kojih prolaze učenici Srednje škole pripremali su nekoliko mjeseci prije dolaska stranih gostiju. Tijekom vožnje uz svaku se znamenitost snimio i video prilog na 9 stranih jezika koji će biti ugrađen u mrežnu stranicu projekta.

Zadnji dan proveli smo u Zagrebu u posjetu Sindikatu biciklista čiji su nas članovi upoznali s nizom promotivnih aktivnosti koje udruga čini kako bi olakšala život biciklistima u gradu i promovirala zdrav način života i bavljenje biciklizmom.

Drugi dio dana učenici su grupno istraživali centar grada, pronalazili zadane znamenitosti s kojima su ih upoznavali učenici domaćini te su šetnjom kroz grada istraživali i prilagođenost samog grada biciklistima.

Ovim putem zahvaljujemo se i svim učenicima domaćinima i njihovim roditeljima na gostoprimstvu, obzirom da su učenici bili smješteni kod učenika domaćina, kao i Krapinsko-zagorskoj županiji na poklonima za naše domaćine i svesrdnu pomoć pri organizaciji domaćinstva.

Cijeli projekt izvodi se pod pokroviteljstvom Agencije za mobilnost i u potpunosti je financiran od strane Europske unije.

Galerija - drugi dan.

Galerija - treći dan.