Stručna praktična nastava u Portugalu

Autor: Krasnodor Mikša, 26. 10. 2015.

Prvi tjedan mobilnosti učenika u Portugalu, u sklopu projekta Erasmus+ koji financira Agencija za mobilnost i EU projekte, odrađen je, uz kulturne aktivnosti tijekom vikenda.

Nakon dolaska u nedjelju, ponedjeljak je započeo prezentacijama mjesta i načina rada stručne praktične nastave s vlasnicima i voditeljima ureda i tvrtki u kojima će pojedini učenici raditi sljedeća dva tjedna.
Poljoprivredni tehničari Doroteja Rožić, Dario Srebačić, Marko Sokolić i Matija Mlakar obavljaju praksu u tvrtki Florineve koja se bavi uzgojem i distribucijom cvijeća. Arhitektonski tehničari rade u privatnim arhitektonskim uredima: Vlatka Švigir i Antonio Hren u Fidalgo Mineiro Arquitectos, Ana Kesak (građevinska tehničarka) i Ana Mlinarić u Vieira arquitectos (svi u Montijou), dok Karlo Vidiček radi u gradiću Alcochete u tvrtki Arte Urbana. Medicinske sestre opće njege (Simona Hren i Melita Plenar) počele su obavljati praktičnu nastavu u zdravstvenoj ustanovi União Muzualista Nossa Senhora da Conceição. Građevinski tehničari Božidar Novosel i Josip Suntešić rade u tvrtki Jorge Barreto na gradilištima u mjestu Samouco i Lisabonu.

Učenici stanuju u dva velika stana u gradiću Montijou koji se nalazi na suprotnoj obali rijeke Tejo od glavnog zrada Lisabona pa se, odrađujući praktičnu nastavu i upoznavajući se s drugačijim pristupima rada, radnim vremenima i običajima, prilagođavaju i navikavaju na zajednički život i svime onime što on donosi.
Prvi slobodni vikend u Portugalu bio je namijenjen kulturnim aktivnostima i upoznavanju s glavnim gradom i bližom okolicom. U subotu smo razgledavali Lisabon, upoznavali se s njegovom i portugalskom bogatom poviješću, turističkim atrakcijama i kulturom. Posjetili smo utvrdu Sv. Jurja, prošetali se centrom grada i upoznali s portugalskim dizajnom u Muzeju dizajna. Poslije podne susreli smo se s bogatom poviješću otkrića i obišli Samostan Sv. Jeronima, Spomenik otkrićima i toranj Belem. U nedjelju smo stajali na najzapadnijoj točki Europe, u Cabo da roca, razgledali Palacio Pena u gradiću Sintra i namočili noge u Atlantski ocean na jednoj od mnogobrojnih surferskih plaža u Portugalu.
Učenike očekuje još jedan tjedan polaženja stručne praktične nastave, mada mnogi ovdje u Portugalu, od organizatora mobilnosti do nekih vlasnika tvrtki, kažu da bi idealan boravak, odnosno praksa, trebao trajati najmanje mjesec dana. Nastavnici (Sanja Markuš, Štefica Sukreški i Krasnodor Mikša) nikako se ne slažu s time.
Mnogobrojne fotografije možete pogledati u galerijama na grupi škole na Facebooku.

Krasnodor Mikša