Obrtničke stipendije Ministarstva poduzetništva i obrta

Autor: Krasnodor Mikša, 20. 8. 2015.

Ministarstvo poduzetništva i obrta objavilo je otvoreni javni poziv za stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima u sklopu programa poticanja poduzetništva i obrta za 2015. godinu.

Cilj je da se  svim učenicima koji se obrazuju za deficitarna obrtnička zanimanja, ukoliko zadovoljavaju uvjete, daje jednaka mogućnost apliciranja za stipendije.

Mogu se prijaviti učenici koji su državljani Republike Hrvatske i koji imaju prebivalište na području RH te imaju status redovitog učenika sukladno odredbama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Prilikom bodovanja prednost će imati učenici slabijeg materijalnog statusa, boljeg školskog uspjeh, učenici koji su osvojili mjesta na međunarodnom i domaćem natjecanju i slično. Mjesečni ishod stipendije iznositi će 750 kuna po učeniku za školsku godinu 2015./16. Ovim javnim pozivom planira se dodijeliti tisuću stipendija.

U prilogu ove obavijesti objavljuje se i popis zanimanja koja su određena kao deficitarna (popis obrazovnih programa za obrtnička zanimanja u kojima se preporuča povećanje broja upisanih i stipendiranih učenika na određenom području - temeljeno na Preporukama za obrazovnu upisnu politiku u 2015). temeljem kojeg će nadležni ured HZZ-a davati mišljenje koje je dio obvezne dokumentacije.