Završni susret u Rumunjskoj

Autor: Krasnodor Mikša, 16. 5. 2014.

Susretom u Rumunjskoj od 7. do 12. svibnja dvogodišnji projekt „Travelling in Europe through Legends“ – „Putovanje Europom kroz legende“, financiran sredstvima Europske Unije, a posredstvom nacionalne Agencije za mobilnost,  približio se kraju.

Posjećen je grad Iasi na krajnjem sjeveroistoku zemlje, stara prijestolnica pokrajine Moldavije i Bucovina, kraj prekrasnih planinskih pejzaža i freskama oslikanih manastira, dom mnogobrojnih povijesnih rumunjskih legendi. Oduševio nas je topao doček u školi i gostoljubivost domaćina. Zajedno smo proslavili 9. svibnja, Dan pobjede nad fašizmom, prisustvovali nastavi povijesti, geografije, biologije i francuskog jezika. Priređen je prekrasan glazbeni program u domu kulture, prošetali smo gradom i posjetili njegove znamenitosti vođeni učenicima škole.

Rezultat rada na skupljanju i prezentaciji legendi vlastitog zavičaja, nakon posjeta partnerskim školama u Grčkoj, Norveškoj i Italiji i druženja u Hrvatskoj i Rumunjskoj, tiskanje je zajedničke ilustrirane knjige mitova i legendi svih zemalja sudionica. Izdan je kalendar posvećen projektu, dramatizirani su odabrani mitovi i legende. Rad na projektu zbližio je sve sudionike: nakon planiranih aktivnosti učenici i nastavnici nastavili su druženje i u slobodno vrijeme. Boravkom u domovima svojih vršnjaka naši su učenici osjetili način života, upoznali se s običajima i kulturom do tad nepoznatih zemalja. Shvatili su da je jedinstvo zemalja Europske Unije u njihovoj različitosti. Usavršili su znanje engleskog jezika – radnog jezika projekta, iz prve ruke učili o povijesti i tradiciji, povisili svoje samopouzdanje i komunikativnost,  želju za upoznavanjem novih krajeva i lakše odlučivanje na mobilnost u svom budućem životu i radu.  Mnogi su stekli prijatelje za cijeli život i obećali uzvratne posjete. Projekt tako ne prestaje već se stvorenim vezama nastavlja i u budućnost.

Veselimo se novim projektima u našoj školi!

Galerija.

koordinatorica projekta Sanja Markuš