Academy of Special Educational Needs

Autor: Krasnodor Mikša, 28. 3. 2022.

U tjednu od 21. do 25. ožujka u Hrvatskoj je organizirana edukacija za sudionike projekta Akademija posebnih obrazovnih potreba iz 3 partnerske države – Poljske, Portugala i Grčke. Partnere smo ugostili u našem zagorskom kraju, u hotelu Jezerčica. Tamo su se u konferencijskoj dvorani održavali i plenarni sastanci i neka predavanja i edukacije.

Glavna tema susreta u Hrvatskoj bila je darovitost. Od edukacija koje smo pripremili, prvi dan je održano predavanje i radionica predstavnika Udruge Vjetar u leđa, o strategijama i metodama rada s darovitim učenicima. Sljedećeg dana sa sudionicima skupa posjetili smo Srednju školu Krapina i njihov Centar za robotiku. Kao primjer dobre prakse rada s darovitim učenicima, posjetili smo i tradicionalni agro centar „Tragec“ u Pregradi.

Sljedećeg dana, osim posjete katoličkom svetištu Mariji Bistrici, posjetili smo i Osnovnu školu Marija Bistrica gdje nam je psihologinja škole Vesna Tomorad održala predavanje na temu „Je li darovitost posebna potreba?“. Isti dan posjetili smo i našu školu gdje su održane 2 radionice za sudionike edukacije – Kemija vs. priroda koju je održala naša nastavnica Marina Gorički i Izrada uskrsnih pisanica tehnikom decoupage, koju je održala nastavnica Vanja Reinholz.

Sljedeći radni dan projekta posjetili smo Rijeku i uz razgledavanje grada i znamenitosti Rijeke, posjetili smo Sveučilište u Rijeci te na Filozofskom fakultetu slušali predavanje o emocionalnoj inteligenciji. Predavanje je za naše projektne partnere održao dr. sc. Vladimir Takšić.

Zadnji radni dan projekta posjetili smo Park znanosti koji se posebno svidio svim sudionicima. Zatim smo posjetili Zagreb i Centar za mlade na Ribnjaku, gdje nam je ravnateljica održala predavanje o povijesti centra i današnjim aktivnostima za djecu i mlade.

Tatjana Papst