G2G u Bedekovčini

Autor: Daniela Usmiani, 20. 5. 2022.

U okviru Erasmus+ projekta "Guide the Guide!", od 9. - 13. svibnja 2022., kao domaćini projektnog susreta učenja i poučavanja ugostili smo 21 učenika i 8 nastavnika iz četiri partnerske zemlje Rumunjske, Italije, Portugala i Španjolske.

G2G je projekt u okviru kojem surađujemo s lokalnim muzejima i kreiramo nove interaktivne ture kako bi približili muzeje učenicima te kako bi im postali zanimljivo i rado posjećeno mjesto učenja.

Aktivnosti smo pripremili u suradnji s Muzejom grada Pregrade Zlatko Dragutin Tudjina i Dvorom Trakošćan u kojima smo zajedničkom suradnjom pripremili nove drugačije aktivnosti za posjetitelje.

U Muzeju grada Pregrade u suradnji s ravnateljem muzeja g. Davorom Špoljarom osmislili smo tri escape igre u svakoj od izložbenih postava.

Tako su u numizmatičkoj postavi istražujući pojedine izloške učenici dolazili do novih znanja o poznatim fizičarima, astronautima i Olimpijskim igrama.

U postavi rudarstva i geologije u mraku su sa svjetiljkama na glavi tražili skrivene podatke i otkrivali dijelove stihova Himne rudara, dok su u Ljekarničkoj zbirci Thierry tražili dijelove izgubljenog recepta slavnog ljekarnika.

Dvor Trakošćan doveo je do novih vještina naših učenika koji su postali pravi vodiči koji vode posjetitelje kroz tajni svijet i zanimljivosti života obtelji Drašković te načina života ljudi u dvorcu ne zaboravljajući i povijesne detalje. Na svakom katu učenici su rješavali i nekoliko zadataka kojima su potvrdili osnovne pojmove vezane za postavu koju su razgledali.

Posebno je dojmljiv bio razgled prostorija u kojem je obitelj Drašković živjela kroz koju su ih proveli Leonarda i Dominik obučeni u prigodne kostime koje nam je ustupila voditeljica muzeja Seljačkih buna, gđa Vlatka Filipčić Maligec koja je prepoznala vrijednost ovog projekta na čemu joj od srca zahvaljujemo.

Razgled naše Bedekovčine osmislili smo biciklističkom rutom kako bismo obišli Dvorac Gornja Bedekovčina kako bismo opisali povijest našeg mjesta, te obišli i Crkvu sv Barbare i naša predivna bedekovčanska jezera.Na svakom od postaja učenici su imali poneki kreativni zadatak.

Uz radionicu u Parku znanosti te Time Travel razgled Zagreba i Muzej iluzija naše su aktivnosti bile u potpunosti zaokružene, a svi učenici imali priliku upoznati naš glavni grad na poseban i nezaboravljiv način.

Uvijek se našlo vremena za sport, za ples i zajedničko neobavezno druženje koje ćemo nastaviti na zadnjem susretu projektnih timova u Rumunjskoj već krajem svibnja.