Predavanje Kultura pijenja i pojavnost alkoholizma

Autor: Krasnodor Mikša, 2. 12. 2019.

Povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti učenici 4. Ma razreda prisustvovali su predavanju „Kultura pijenja i pojavnost alkoholizma“.

Predavanje je održano 28. studenog u Galeriji grada Zaboka u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se obilježava svake godine od 15. studenog do 15. prosinca, a održao ga je voditelj poliklinike psihijatrije Opće bolnice Čakovec, Živko Mišević, dr. med. spec. psihijatrije, subspec. alkoholizma i drugih ovisnosti.

Glavni cilj predavanja bio je senzibilizacija javnosti na problem zloupotrebe svih sredstava ovisnosti te potaknuti društvo na borbu protiv ovisnosti i poduzimanje zajedničkih akcija za suprotstavljanje ovom problemu. Usmjerivši nas na sličnosti i različitosti između sjevera i juga Hrvatske u pijenju alkoholnih pića, naučili smo zanimljive kulturološke razlike te uočili veliku važnost uloge socijalno-kulturoloških faktora te koliko je kod tog problema najvažnija potpora obitelji. Zanimljivih su bili i podaci istraživanja koji ukazuju da uporaba alkohola, a posljedično i ovisnost o njemu, dovodi do depresije, paranoje i ljubomore, te da se najviši broj suicida događa upravo uz ispijanje alkohola.

Učenici 4. Ma razreda (medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege) predavanju su prisustvovali u sklopu predmeta Zdravstvena njega – zaštita mentalnog zdravlja, zajedno s nastavnicom Nikolinom Ferenčak,

Valentina Androić, 4. Ma