Budućnost počinje danas

Autor: Krasnodor Mikša, 8. 6. 2019.

Profesorice naše škole, Tajana Sedak Benčić i Tatjana Papst, boravile su u studijskom posjetu Portugalu u sklopu projekta „Budućnost počinje danas: jačanje znanja i vještina mladih za izgradnju održivih lokalnih zajednica“.

Studijski posjet, na kojem su sudjelovali predstavnici Mreže udruga Zagor, Lokalne akcijske grupe Zagorje-Sutla, Zelene akcije, Gimnazije Antuna Gustava Matoša, Srednje škole Zlatar, Srednje škole Pregrada, Srednje škole Bedekovčina i Krapinsko-zagorske županije, organiziran je uz potporu portugalskih organizacija DOTS CRL – social inovation cooperative i DYPALL Network iz Lisabona u razdoblju od 27. do 30. svibnja 2019. godine. Tijekom posjeta sudionici su se upoznali s brojnim primjerima dobre prakse i inovativnim pristupima u radu s mladima u području održivog razvoja, volonterstva i društvene participacije.

Prvi dan dolaska u Portugal sudionici su posjetili Centar za mlade u Lisabonu gdje se pričalo o projektima centra i njihovom pristupu prema lokanim politikama za mlade. Drugi dan putovalo se u Sintru kako bi se sudionici upoznali s načinom rada Općine Sintra na temu održivog razvoja lokalne zajednice te provedenim projektima usmjerenih očuvanju okoliša. Posjetila se i osnovna škola u kojoj aktivni učenici i učenice sudjeluju u projektima eko škole.

Nakon Sintre, treći dan posjeta bio je u Cascaisu, općini koja se može pohvaliti brojnim primjerima dobre prakse, promicanjem volonterstva, društvenim/inkluzivnim poduzetništvom te programom održivog razvoja. O navedenim područjima informacije su podijelili predstavnici Câmara Municipal de Cascais i DNA Cascais. Tijekom boravka u Cascaisu sudionici su imali priliku vidjeti kako funkcionira njihov volonterski program Glocals te su posjetiti lokalni centar za mlade. Kratkim turističkim razgledom upoznalo se sa samim mjestom nakon kojeg su održana predavanja o participativnom proračuna za mlade, aktivnom uključivanju mladih u zajednicu i novim pristupima prema ekološkoj svijesti.

Zadnji dan posjeta sudionici su proveli u Lisabonu gdje su se susreli s projektom održivog razvoja pod nazivom Maria Granel, dok su poslijepodne proveli na Fakultetu znanosti na Sveučilištu u Lisabonu. Tamo su posjetili Tec Labs – specijalizirani inkubator za startupove iz područja proizvodnje hrane, zdravlja, očuvanja šuma, tla i mora te urbane mobilnosti. Studijski posjet završio je u tradicionalnom portugalskom ozračju, s fado večerom.

Naučeno tijekom studijskog posjeta projektni partneri moći će prilagoditi i primijeniti u provedbi programa neformalnog obrazovanja u 4 srednje škole u Krapinsko-zagorskoj županiji, ali i u redovnom radu unutar vlastitih organizacija.

Projekt „Budućnost počinje danas: jačanje znanja i vještina mladih za izgradnju održivih lokalnih zajednica“ financiran je od strane Ureda za udruge Vlade RH u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje, u partnerstvu s Gimnazijom Antuna Gustava Matoša, Srednjom školom Pregrada, Srednjom školom Zlatar, Srednjom školom Bedekovčina, Lokalnom akcijskom grupom Zagorje-Sutla, Zelenom akcijom i Krapinsko-zagorskom županijom.