Tjedan fair playa (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 12. 2018.

U školi je prošli tjedan održan pilot-projekt Tjedan fair playa u mojoj školi u organizaciji Hrvatskog školskog sportskog saveza.

Projekt u kojem sudjeluje za sada deset škola, organizacijski pokrivaju HŠSP i Središnji državni ured za sport, započeo je s održavanjem ove godine, a od sljedeće nastavne godine planira se proširiti na sve osnovne i srednje škole u RH.

Ciljevi projekta su promicanje fair playa i tolerancije među učenicima osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj u najširem smislu (u sportu i svakodnevnom životu), educiranje edukatora o vrijednostima fair playa i tolerancije, smanjenje vršnjačkog nasilja među učenicima, izgradnja duha tolerancije i zajedništva, uvažavanja i poštovanja pojedinaca i organizacija fair sportskih natjecanja i poštivanja pisanih i nepisanih pravila (ne samo u sportu).

U našoj je školi koordinatorica projekta prof. Tatjana Tuđa, a sam projekt organiziran je nizom predavanja tijekom različitih predmeta: Tjelesna i zdravstvena kultura, Etika i Engleski jezik. Na nastavi su u različitim oblicima objašnjeni pojmovi fair playa i življenje fair playa. Naglasak je na poštenom (fair) ponašanju i uvažavanju svih sudionika u bavljenju sportom, od igrača, suigrača i protivnika do trenera i sudaca.

Tijekom prošle školske godine Hrvatski školski sportski savez i Hrvatski olimpijski odbor organizirali su natječaj Školski sport i olimpijski pokret na temu Fair playa na kojem su sudjelovali i naši učenici svojim video radom.

U prilogu se nalazi brošura Bonton ponašanja u sportu koji je dio Akcijskog plana za provedbu programa mjera edukacije u borbi protiv nasilja u sportu, na sportskim natjecanjima i izvan njih.

U galeriji možete vidjeti kako je Tjedan fair playa izgledao u našoj školi.