Pomoćnik ministrice obrazovanja u Krapinsko-zagorskoj županiji (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 25. 11. 2017.

U četvrtak, 23. studenog 2017., pomoćnik ministrice znanosti i obrazovanja Vlado Prskalo posjetio je sve strukovne škole u našoj županiji.

Posjet Krapinsko – zagorskoj županiji započeo je prijemom u Uredu župana, nakon čega je u  Srednjoj školi Krapina, održan sastanak s ravnateljima srednjih škola s područja Krapinsko – zagorske županije. Pomoćnik ministrice Vlado Prskalo ovim je sastankom želio utvrditi kakvo je stanje u strukovnom obrazovanju na području županije, s obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja priprema svojevrsnu reformu strukovnih škola: „Cilj je promijeniti kvalitetu strukovnih škola. Postoji mogućnost da, koristeći dva europska fonda, oko milijardu kuna pošaljemo u strukovne škole. Shodno tome, donosimo Zakon o strukovnom obrazovanju, kako bismo dobili zakonsku podlogu da u strukovne škole pošaljemo taj novac s namjerom da škole učinimo tržišno povezanima, da stvorimo radnu snagu koja je konkurentna na tržištu, da pripremimo škole u smislu nastavnika i programa i svih onih zahtjeva koje Europska unija traži. Europska unija je ogroman prostor, ali mi se moramo pripremiti za taj prostor da bi naši ljudi, kada završe škole, ostali tu.“. Istaknuo je i kako je najveći problem to što mladi ljudi po završetku strukovnog obrazovanja odlaze u zemlje Europske unije, gdje dobivaju mnogo veću plaću. „Zbog toga smo spremni uložiti napor da u svakoj županiji pomognemo u osnivanju centra kompetentnosti, iz kojeg bi izlazila drugačija radna snaga, drugačije plaćena i s većim znanjem“ – najavio je Prskalo. Centri kompetentnosti bi se europskim novcem uredili u već postojećim objektima, uz škole bi se izgradili učenički domovi, a edukacija u takvim centrima bila bi ravnopravna onoj u Europskoj uniji. „Ako Zakon bude usvojen u prvom mjesecu, u trećem mjesecu ćemo raspisati natječaj za osnivanje centara kompetentnosti, a već u šestom mjesecu očekujemo potpisivanje prvih ugovora sa školama i osnivačima za 21 centar kompetentnosti u Hrvatskoj. Procijenit ćemo koje škole za to imaju uvjete prema jasno izrađenim kriterijima te ćemo promijeniti cijelu filozofiju postojećih strukovnih škola. U prvom krugu, svaka bi županija dobila po jedan takav centar kompetentnosti, a dugoročni je cilj da sve strukovne škole dobiju centar kompetentnosti“, rekao je Prskalo.

Gospodin Prskalo pohvalio nas je zbog toga što Krapinsko – zagorska županija ulaže 45 posto proračuna u resor obrazovanja, dok je u drugim županijama taj prosjek oko 37 posto. Treba dodati da od odobrenih projekata na području županije, ukupne vrijednosti 121,7 milijun kuna,  a koji su u fazi realizacije ili je u tijeku postupak javne nabave, 75 posto njih je u resoru školstva.

Na današnjem sastanku također smo se svi složili da više nema alternative i čekanja -  obrazovanje treba prilagoditi tržištu rada i kurikularna reforma mora čim prije krenuti, sa konkretnim mjerama, inače ćemo imati još veće poteškoće na tržištu rada“, rekao je župan Kolar. Na sastanku u Krapini bili su i saborska zastupnica Marija Puh, zamjenica župana KZŽ Jasna Petek, predstavnici Obrtničke komore Krapinsko – zagorske županije, Ureda državne uprave i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te ravnateljice i ravnatelji svih srednjih škola s područja županije.

Vijest preuzeta sa službene stranice Krapinsko-zagorske županije.

Galeriju slika posjeta pomoćnika ministrice obrazovanja Srednjoj školi Bedekovčina možete pogledati na službenoj stranici škole na Facebooku. Slike: Silvestar Kranjčec.