„WAY TO GO-paths of life“ u Slovačkoj (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 14. 11. 2016.

7. – 11. studenog 2016. u Slovačkoj je u organizaciji škole Gymnazium Spišska Nova Ves održan četvrti projektni sastanak timova Erasmus+  projekta „WAY TO GO-paths of life“.

Srednju školu Bedekovčina predstavljala su dva učenika (Martin Horvat 3. b i Mario Piljek 3. G) u pratnji dvije nastavnice (Danijele Švigir i Sanje Markuš). Tema ovog susreta bili su tradicionalni obrti i primijenjene umjetnosti. Putovalo se čitavu nedjelju, 6. studenog, vlakom od Zagreba do Budimpešte, a zatim, zajedno s ostalim sudionicima susreta iz sedam europskih zemalja, organiziranim prijevozom autobusom do Spišske Nove Vesi – grada na visoravni u centru Slovačke, s kontinentalnom i planinskom klimom i pejzažima nalik Sloveniji. Na isti način putovanje je teklo i natrag u Bedekovčinu.

Prvi dan, ponedjeljak 7. 11., protekao je u predstavljanju tradicionalnih zanata svake zemlje, putem računalnih prezentacija, montažom filmskih snimki ili neposrednom demonstracijom najkarakterističnijih vještina kao što su pletenje košara, izrada drvenih igračaka, glazbenih instrumenata, pletenje čipke, izrada licitara, svijeća, tradicionalnog nakita, slikanje na papiru... Učenici su sudjelovali u radionicama tradicijskih slovačkih zanata: izrade ukrasnih predmeta i nakita od žice, izrada čipke, izrada lutki od kukuruzovine, rezbarenje drvenih predmeta, proizvodnja sireva... Predstavljeni su tradicionalni slovački plesovi i narodne nošnje. U prekrasnom interijeru gradske vijećnice pozdravio nas je gradski vijećnik - ravnatelj škole. Grad ima neobičan urbanistički plan u obliku leće: dvije ulice omeđene povijesnim baroknim građevinama pastelnih boja obgrlile su zeleni prostor parka u kojem  se nalazi gotička katedrala, klasicistička vijećnica i kazalište iz razdoblja secesije.

U utorak su svi sudionici prošli 8 km dugu poučnu planinarsku stazu u najmlađem slovačkom nacionalnom parku Slovenski raj. Uglavnom stjenoviti dio Niskih Tatri obrastao je šumama smreke i ariša, presijecan vodotocima i proplancima, visokim strmim stijenama i teško prohodnim kanjonom rijeke Hornad na čijim su stijenama ugrađene metalne penjalice. Poslije podne posjećena je radionica ručno brušenog kristalnog olovnog stakla.

9. 11. bili smo u cjelodnevnom posjetu pokrajini Orava: posjetili smo selo - muzej na otvorenom Vlkolinec u čijim se drvenim kućama još živi i pod zaštitom je Unesca, salaš Krajinku s poljoprivrednom proizvodnjom i dvorac Oravu, nekad u vlasništvu Matijaša Korvina s interijerima i namještajem iz  19. stoljeća, etno zbirkom, portretima i odjećom plemića tog doba. Ručali smo tradicionalnu slovačku hranu - knedle i tjesteninu sa sirom.

Četvrtak je bio rezerviran za pješačenje u Visokim Tatrama. Vlakom smo doputovali u Štrbske Pleso, zimovalište na obali ledenjačkog jezera, sa stilskim hotelima iz vremena Austrougarske monarhije i onim modernijim, građenim sedamdesetih godina prošlog stoljeća, s dvije velike skijaške skakaonice. Snijega je bilo, ali još nedovoljno za početak sezone skijanja. Brdskom željeznicom spustili smo se po obroncima planine ispod najvišeg vrha Tatri, Gerlachovskog štita u grad Poprad s lijepo uređenom pješačkom zonom i obnovljenim kućama iz prošlih vremena.

Posljednje radno prijepodne koordinatori su proveli u računalnoj učionici u školi na uređivanju mrežne stranice Projekta i u dogovorima o narednim projektnim aktivnostima. Ostali sudionici razgledali su povijesni centar grada, posjetili  katoličku crkvu i popeli se na njen toranj. Poslijepodne popeli smo se do dvorca Spiš impresivne veličine koji svojim kamenim zidinama i visokom kulom dominira krajolikom i čiji počeci sežu daleko u srednji vijek a napušten je nakon požara u 18. stoljeću. Na kraju dana, u Levoči, staroj prijestolnici pokrajine Spiš, vidjeli smo prekrasnu izvornu gotičku unutrašnjost katedrale Sv. Jakova s originalnim gotičkim i renesansnim oltarima, zidnim slikama i vitrajima. Tu se nalazi i neprocjenjivo vrijedan, 18,6 metara visok, drveni oltar, najviši u Slovačkoj. U gradskoj vijećnici pogledali smo film o povijesnom razvoju grada.

Predstoje još projektni sastanci u Madridu (Španjolska), Perugii (Italija) i Istanbulu (Turska).

Galerija.

Sanja Markuš, koordinatorica projekta