Stručna praksa učenika iz Francuske

Autor: Krasnodor Mikša, 3. 5. 2016.

U sklopu Erasmus+ KA 1 mobilnosti učenika, u Srednja škola Bedekovčina ugostila je petoricu učenika i dvoje profesora iz srednje strukovne škole Lycéé Andreossy iz francuskog grada Castelnaudaryja.

Francuski gosti doputovali su u Bedekovčinu 24. travnja i ostaju do 14. Svibnja 2016. U tom periodu učenici, dvojica građevinskih tehničara, dvojica elektrotehničara i jedan geodetski tehničar, obavljaju dvotjednu stručnu praksu u poduzećima Niskogradnja Hren u Donjoj Stubici (građevinski tehničari), Elektro Orsag u Zlatar Bistrici (elektrotehničari) i GEO-BT u Lugu Zabočkom (geodetski tehničar).

Učenici i njihovi profesori smješteni su u Učeničkom domu Srednje škole Bedekovčina, a u slobodno vrijeme organiziraju im se aktivnosti kojima uče o kulturno-povijesnoj baštini Županije i Republike Hrvatske te osnove hrvatskog jezika.

Nakon prvog radnog tjedna gosti su u subotu, u pratnji koordinatora iz Srednje škole Bedekovčina, bili na cjelodnevnom izletu u Zagrebu, posjetili zagrebački Tehnički muzej te u pratnji stručnog vodiča upoznali znamenitosti grada. Nedjelja je bila rezervirana za upoznavanje lokalnih znamenitosti: svetišta u Mariji Bistrici i stubičkog kraja uz razgledanje stalnog postava Muzeja seljačke bune u Dvorcu Oršić, Gupčeve lipe i ostalih znamenitosti.

Naredni vikend, nakon drugog radnog tjedna, na redu je Muzej krapinskog pračovjeka u Krapini i kumrovečko-klanječki kraj.

Zadnji, treći tjedan boravka učenici i profesori će u interaktivnim radionicama učiti o hrvatskom jeziku i povijesti, izraditi plakate i novinske članke o svom boravku te posjetiti Muzej Nikole Tesle u Smiljanu.

Mara Ivančević