Seminar o palijativnoj skrbi - američka iskustva

Autor: Krasnodor Mikša, 6. 4. 2016.

U suradnji Društva za hospicijsku i palijativnu zdravstvenu njegu HUMS-a i Palijativnog tima LiPa članice stručnog vijeća Medicinskog učilišta prisustvovale su 4. travanja 2016. tribini pod nazivom “Zdravstvena njega u palijativnoj skrbi – iskustva iz SAD-a“.

Predavač je bila medicinska sestra mr. sc. Marilyn Graves, koja ima 30-godišnje međunarodno iskustvo u edukaciji, treningu i kliničkim istraživanjima, temeljenim na dokazima u području palijativne skrbi. Medicinska sestra mr.sc. Marilyn Graves članica je odbora za edukaciju u SAD-u na lokalnoj, nacionalnoj i internacionalnoj razini te koordinator za sigurnost bolesnika u hospicijskoj i palijativnoj zdravstvenoj njezi. Osim toga, trenerica je i mentorica za bol, rane, ostomiju i kontinenciju.

U prepunoj dvorani Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja (ZIKZ) prenosila su se znanja i iskustva vezana uz organizaciju palijativne skrbi u SAD-u, zakonskoj regulativi, specifičnosti timskog rada u palijativnoj skrbi s kompetencijama, algoritmom zbrinjavanja, prijenosu informacija u palijativnom timu i dokumentaciji, kao i o radu s obitelji umirućih pacijenata.

Štefica Sukreški