IT or not IT na Cipru (galerija+video)

Autor: Krasnodor Mikša, 27. 3. 2016.

Treća skupina učenika, zajedno s koordinatorima, vratila se s Cipra gdje su boravili u sklopu Erasmus+ KA2  projekta „IT or not IT – reaching our goals equipped with modern tools“, a tema cijelog susreta nazvana je „Back to the future“ kako bi se pokazalo kako tehnologija utječe na naše živote danas i tijekom povijesti.

Učenici Anamarija Puklin, Natalija Dukarič, Marko Paradi, Katarina Grandavec i Lucija Kunštek zajedno su s nastavnicima Tatjanom Papst, Tomislavom Čekolj i Marom Ivančević boravili od 15. do 20. ožujka 2016. godine u Nicosiji, glavnom gradu Cipra.

Ciprani su se pokazali izvrsnim domaćinima. Impresije koje donosimo sa sobom obilježene su bogatom ciparskom kulturom, zajedništvom koje se učvršćuje pjesmom i plesovima koji tradicionalno reflektiraju hrabrost i samopouzdanje. U tjedan dana susreta uspjeli su nam prenijeti složenu ciparsku povijest protkanom elementima stare Grčke i Rima, objasniti traume uzrokovane kolonijalnim naslijeđem te okupacijom teritorija u najnovijoj povijesti koja još uvijek traje, a koju gostima poslužuju kao prvi aspekt modernog nacionalnog identiteta.

Prvi smo dan susreta u sklopu ceremonije otvaranja imali prilike vidjeti talentirane učenike ciparske domaćinske škole. Bilo je tu pjevača, tradicionalnih plesova, školskog orkestra, plesača koji plešu sa sitom u kojem se nalazi šalica kave (!), glume u tradicionalnim nošnjama. Glavne zvijezde bili su upravo učenici koji su i vodili cijeli program te se istaknuli animatorskim vještinama. Nakon tzv. „ledolomaca“ učenici su sudjelovali u radionici izrade kvizova u programu „Quizcreator“, a kasnije su zajedno s učeničkim vođama obišli cijelu školu koja pažnju plijeni veličinom, ogromnim atrijima i dvorištima u kojima se može provoditi slobodno vrijeme.

Sljedeći dan učenici su u internacionalnim grupama u  programu „Weebly“ radili na izradi mrežene stranice susrteta, dok je druga skupina učila kako koristiti  matematički IT alat „Geogebra“. Nakon toga smo pozvani u školsku dvoranu gdje smo pod budnom paskom učenika učili tradicionalne grčke i ciparske plesove. Zagrijavanje je dobro poslužilo za kasniju radionicu u kojoj smo imali priliku saznati nešto više o robotici kao jednoj od modernih grana digitalnih kompetencija. U sklopu te radionice učenici su iz priloženih dijelova trebali u grupama složiti svojeg vlastitog funkcionalnog robota koji može obavljati neke jednostavnije kretnje. U popodnevnim smo satima uz pratnju profesionalnog vodiča obišli Nicosiju, saznali nešto više o britanskom i turskom naslijeđu, vidjeli barikade i granicu, pogledali cijeli grad s vidikovca te kasnije popili kavu i skupili dojmove.

Sljedeći dan su u školi nastavljene radionice u Weeblyu i Geogebri, a kasnije smo se autobusima zaputili u posjetu Kyperounti, starom planinskom selu u kojem se mnogi Ciprani odlaze liječiti od plućnih bolesti. Nakon ručka slijedila je igra orijentiranja u kojem su učenici uz pomoć kompasa trebali pronaći 10-ak točaka na karti i vratiti se u topli restoran.

U petak su učenici dovršavali svoje mrežne stranice koje su kasnije i prezentirane. U sklopu prezentacija hrvatski tim prikazao je i svoj film „IT - what about age“ napravljen u Hrvatskoj u suradnji s bedekovčanskim vrtićem i instucijom za starije i nemoćne „Loborgrad“. Kasnije smo opet svi „potjerani“ na školsko igralište gdje je na stotine ljudi plesalo zorbu i sirtaki uz pratnju učeničkog benda, a što je popratila i ciparska televizija koja je kasnije i intervjuirala hrvatske učenike. Petak je završio dodjelom certifikata, evaluacijama i roštiljem koji je pripremilo roditeljsko vijeće škole.

Subota je bila posvećena istraživanju povijesti Cipra, u čemu bismo istaknuli posjet rodnom mjestu Afrodite koje se nalazi na mjestu gdje se spaja afrička i euroazijska litosferna ploča te naravno našu učenicu koja je u rimskom amfiteatru s pogledom na more pred europskom publiku otpjevala zagorsku „Falu“.

Sljedeći domaćini u lipnju su Česi koji će se trebati jako potruditi da nadmaše ciparsko domaćinstvo čija se izvrsnost vidjela i na licima naših učenika po potvratku u Hrvatsku.

Galerija.

Tatjana Papst, Tomislav Čekolj