Individualno usavršavanje u Malagi (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 26. 3. 2016.

Od  6. do 12. ožujka 2016. stručni suradnik Srednje škole Bedekovčine Tomislav Čekolj boravio je u španjolskoj Malagi u sklopu Erasmus+ KA1 projekta koji je namijenjen indivudualnom stručnom usavršavanju u području općeg obrazovanja.

Kao jedini Hrvat pridružio se sudionicima iz Danske, Estonije, Njemačke, Slovenije, Turske, Grčke, Češke i Francuske. Posebno oduševljava da je, zahvaljujući ovakvim projektima, predstavnik Francuske doputovao egzotičnog otoka La Reunion koji se nalazi u Indijskom oceanu istočno od jugoistočne obale Afrike.

Putovanje je rađeno u suradnji s organizacijom English Matters koja je odlično odradila posao strukturiranja posjeta jednom od poznatijih andaluzijskih gradova. Cilj susreta bio je upoznati španjolski obrazovni sustav te cijelu kulturu, što je i učinjeno preko brojnih posjeta školama, fakultetima te važnijim andaluzijskim povijesnim simbolima.

U prvom danu susreta skupili su se u hotelskoj konferencijskoj dvorani svi sudionici projekta, predstavili te upoznali. Vodič Eduardo, jedan od utemeljitelja English Mattersa, nakon toga je održao predavanja o važnim odrednicama španjolske kulture, povijesti, političkog ustroja i ekonomije te kasnije o kronologiji razvoja španjolskog obrazovnog sistema. Slijedeća 3 dana jutarnji sati bili su okupirani  posjetama srednjim i osnovnim školama u okolici Malage.

U školama su se nesmetano mogla pratiti predavanja, razgovarati s nastavnicima, učenicima, ravnateljima, sustručnjacima te ostalim dionicima nastavnog procesa. Posebno je istaknut odlazak u projektnu srednju školu u kojoj su učenici glavni akteri nastavog procesa jer svaki predmet uče preko projektnih zadataka koje u zadanom roku moraju predstaviti nastavnicima. U radu se uopće ne koriste udžbenici, već i-padovi, a ocijena je zbroj nastavnikove i učeničke procjene vlastitog i tuđeg rada u grupi.

Nakon posjeta školama popodnevni sati bili su namijenjeni vođenim posjetima Picassovom muzeju i arapskoj tvrđavi Alcazaba, gdje su tek nedavno slučajno otkrili da ispod utvrde leži i starorimsko kazalište. U petak su se autobusima zaputili prema Granadi gdje su prvo posjetili tamošnji najveći fakultet. Ovdje su slušali zanimljivo predavanje jednog redovnog profesora koji je povezujući povijest, književnost i slikarstvo obajsnio kako je nastala europska predrasuda o lijenim i strastvenim Španjolcima. Nakon toga su posjetili monumentalnu arapsku kraljicu svih utvrda – Alhambru, gdje su svi bili zatečeni njezinom ljepotom. Zadnji dan susreta posjetili su jednu srednju školu nedaleko od centra Malage gdje im je prosvjetni inspektor dodatno objasnio neke specifičnosti španjolskog obrazovnog sustava u kojem se prosvjetni radnicu u načelu osjećaju vrlo vrijednim i cijenjenim radnicima, unatoč lošoj ekonomskoj situaciji u cijeloj zemlji. Na samom završetku su svi održali prezentacije o razlikama i sličnostima između kulture i obrazovnih sustava Španjolske i domicilnih zemalja.

''Na kraju puta sa sobom nosim neke lijepe slike Andaluzijskog načina života i povijesti, zadovoljna lica nastavnika i učenika u njihovim školama, mnogo informacija o obrazovnom sustavu te prijateljstva i moguće suradnje s drugim europskim školama u nekim novim projektima. Tko zna, možda završimo i na La Reuninou.''

Galerija.

Tomislav Čekolj