Školske jaslice na 9. izložbi Angeljeka (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 16. 1. 2016.

Učenici soboslikari-ličioci, arhitektonski tehničari i proizvođači keramike s mentorom, nastavnikom, dr. art. Robertom Kuharom, sudelovali su na 16. saboru Angeljeka i 9. izložbi zagorskih jaslica u OŠ Brestovec Orehovički.

Na natjecanju su sudjelovali učenici osnovnih i srednjih škola iz Krapinsko-zagorske županije, kao i neke obitelji, a izloženo je pedesetak jaslica iz cijelog Zagorja.

Učenici SŠ Bedekovčina pohvaljeni su za svoj kreativan i neobičan izričaj, kako je izjavio ravnatelj OŠ ''Stjepana Radića'' Zdenko Kobeščak, fasciniran odabranim nijansama boja (plava, žuto-smeđa), kao i s kompozicijom likova na freskama i stilom slikanja koje ga podsjeća na stil slikanja u crkvama Hrvatskog zagorja. Posebno su pohvaljeni i nagrađeni 2. nagradom učenici Kristijan Habjanec, Nikola Zanoški i Kristijan Juričan iz 3. d razreda, soboslikar-ličilac, za repliku freske na temu poklonstva pastira. Nagradu su podjelili s učenicima OŠ Bedekovčina.

U sklopu predmeta Osnove restauriranja soboslikari-ličioci naslikali su 6 fresaka. Naslikali su replike (4 motiva) iz crkve Sv. Barbare iz Bedekovčine i 2 motiva po izboru na temu: poklonstvo pastira i Krist. Freske su naslikane na podlozi žbuke i stiropora u fresco-seco tehnici s bojama za mineralne podloge, odnosno dipi-color.

U sklopu predmeta Crtanje arhitektonski tehničari izradili su maketu Nazareta. Najprije su izradili skicu konstrukciju i manji model prema kojem je povećan crtež na veći hamer-papir, dimenzija 100 x 70 cm, na kojem su naslikani detalji motiva i kasnije izrezani oblici od kojih je složena i oblikovana kompletna maketa.

U sklopu predmeta Oblikovanje keramike proizvođači keramike pripremili su figure za jaslice. Odlili su iz već oblikovanog kalupa figurice za jaslice i kasnije ih glazirali u bijeloj glazuri.

Na natječaju je sudjelovalo više učenika: Kristijan Habjanec (3. d), Kristijan Juričan (3. d), Nikola Zanoški (3. d), Petek (3. d), Tin Vrlec (3. d), Melani Kebet (3. G), Marko Malečić (3. G).

Galerija.

Robert Kuhar